FAQ

101 de 4lü per nasıl hesaplanır

Bu 4lü serinin değerini hesaplayalım: Ortadaki (1 2 3) taş 2’dir. Yan taşlar ise 4 ve 5. 4’ü 3e böldüğünüzde 1 küsur çıkar ve 1 kabul edilir. 5’i 3e böldüğünüzde 1 küsur çıkar ve 1 kabul edilir. Bu durumda serinin değeri 2+1+1=4tür.

101 puan nasıl hesaplanır?

Okey 101 dört oyuncu ile birden fazla turda oynanır. Bu oyunda amaç mümkün olduğu kadar az puanla oyunu bitirmektir. Tüm turlar sonunda en az puana sahip olan oyuncu oyunun galibidir. Puanlar elde kalan taşların üzerindeki sayılar ile belirlenir (örnek: bir kırmızı 3 = üç puan, bir siyah 11 = 11 puan).

Okey puanı nasıl hesaplanır?

101 Okey Puan Hesaplama Eli kazanan oyuncunun hanesine -101 puan yazılır. İşlek taşı yere atan oyuncunun hanesine 101 ceza puanı eklenir. Oyun sonunda ıstakasında okey kalan oyuncunun hanesine 101 ceza puanı eklenir. Bir oyuncunun yerdeki serisinden okey alınırsa, okeyi alınan oyuncunun hanesine 101 ceza puanı eklenir.

101 de kimse açmadan bitmek kaç puan?

El açmamış oyunculara 202 puan yazılır. Oyunculardan biri elindeki tüm taşları oynayarak oyun turunu bitirirse bu oyuncu -101 puan alır. Diğer oyunculara da istekasında kalan taşların değeri kadar ceza puanı alır. Eğer oyuncu hiç set açmamışsa ona 202 ceza puanı yazılır.

101 per ne demek?

El sonunda açmamış yani 101 sayıya ulaşamamış oyuncuların hanesine ise 202 puan yazılır. Tüm taşlarını per yaparak veya bir kısımını per yapıp bir kısımını işleyerek biten oyuncunun hanesine -101 puan yazılır. Diğer oyunculara da istekasında kalan taşların değeri kadar ceza puanı alır.

101 DE EL 101 olmadan biter mi?

Elden biten oyuncu sayısı tutmasa bile açıp bitebilir. Aynı şekilde diğer oyuncular açtığında el sayısı 101 i bulmasa bile yere işleme yapmaksızın tek açışta bütün taşlarını açıp oyun bitirebilir.

101 de okey vurunca kaç yazılır?

Bir oyuncu okey atarak biterse diğer oyuncuların cezaları 2 katına çıkacaktır. Bu durumda açmayan oyuncular 404, açan oyuncular ise ellerindeki sayıların 2 katı ceza yerler. (Çift açmış olanlar 4 katı ceza yer) Eli okey atarak bitiren oyuncudan 202 puan ceza silinir.

Okeyde kaç puan düşülür?

Okey puanlama Elindeki 15. taşı, yere açılmış taşın üstüne koyarak oyunu bitirir. Elini bitirmek icin "bitti" butonuna tıklayan oyuncu oyunu bitirir. Elinizdeki taşlarla normal biterseniz, diğerlerinden -2 puan düşülür. Çifte giderek veya okey ile biterseniz, diğerlerinden -4 puan düşülür.

Okeyde açamayan kaç yer?

Oyuncu elini açamıyor ise yere bir taş atmak zorundadır. Eğer elini açan oyuncu tüm elini açsa dahi yere bir taş atmak zorundadır. 101 okey oyununun bitmesi ve elinin açılabilmesi için oyuncunun elindeki serilerin toplamı 101 olmalıdır. Mevcut açılmış taşlara ise oyuncu kendi taşlarından ekleyebilir.

Cezalı okey nasıl oynanır?

Okey’de per yapıp açmak yetiyorken, Banko’da hem per yapıp hem de elinizdeki ceza toplamını düşürmeniz gerekiyor. Elinizde per olmayan sayılar ceza puanınız sayılıyor. En az ceza sayısı ile oyunu tamamlarsanız oyunu kazanıyorsunuz.

101 de elden bitme nasıl olur?

Hiç kimse açmamışken bir oyuncu elindeki bütün taşları tek seferde açarak biterse buna elden bitme denir ve diğer oyuncuların cezaları 2 katına çıkar. Bu durumda diğer oyuncular 404 ceza yer.

101 de açamayan kaç puan Yer?

Örneğin; ilk oyuncu elindeki perlerin toplamını 110 olarak açtıysa ondan sonra açacak kişinin elindeki perlerin toplamı en az 111 olmalıdır. Eğer elinin toplamı 101′ ulaşmış ama 111’den az ise açamaz, açmaya çalışırsa da +101 ceza puanı eklenir.

101 3 kişi ile oynanır mı?

Genellikle dört kişi ile oynanan okey oyunlarında bir kişinin eksik olması halinde oyun üç kişi ile de oynanabilir. Kişi sayısı oyun kuralları açısından belirleyici bir faktör değildir. Üç kişi ile oynanan oyunlarda da hangi okey oyunu seçilmişse o oyunun kuralları geçerlidir.

101 de ortadaki sayıların toplamı kaç olmalı?

Ortaların toplamı 34’ten bir eksik çıksa bile 101 yapar ve yine el açılabilir. 111 serisinde orta taş 1’dir ve bu serinin değeri 1 puandır. 10 11 12 serisinde orta taş 11’dir ve bu serinin değeri 11 puandır. 8 9 10 (okey) serisinde orta taş 9’dur ve bu serinin değeri 9 puandır.

101 kaçta biter?

– Okeyde, elinizdeki taşların tamamının per olmasını sağladıktan sonra, artan bir taşı yerdeki göstergenin üzerine bırakıp eli siz kazanıyordunuz. 101 okeyde, göstergenin üstüne taş atma diye bir şey yoktur. Yerde, çekilecek taş kalmamışsa, sıra kendisinde olan oyuncu yana taş attığı anda el biter.

101 de elinde 2 okey kalırsa ne olur?

Elinde okey kalan oyuncuya 101 puan ceza yazılır.

101 iki kişiyle oynanır mı?

Okey, ıstaka denilen tahtalarla, üzerinde rakamlar bulunan 105 taşla ve dört kişiyle oynanan bir masa oyunudur. Yeterli sayıda oyuncu bulunamadığı durumlarda 2 veya 3 kişiyle de bu oyunu oynayabilirsiniz.

Katlamalıda el açmadan biter mi?

Aynı şekilde, katlamalı oyunlarda sizden önce biri çift el açmışsa ondan 1 çift fazla açmak zorundasınız.

Okeyde 800 atmak ne demek?

kimse elini açmadan biterseniz diğer oyuncular 400, kimse elini açmadan okey atarsanız 800, birileri elini açtıktan sonra okey atarsanız veya çifte biterseniz açmayanlar 400 açanlar elde kalan sayıların 2 katı ceza alır. oyuncu başına 21 taş düştüğünden kimse açmadan çifte bitmek imkansızdır.

Okey en az kaç kişiyle oynanır?

Oyun seti. Okey oyunu standart olarak dört adet oyuncuyla oynanır. Okeyde oyuncunun taşları dizmesi için ıstaka ismi verilen tabla bulunur. Kırmızı, siyah, mavi ve sarı renklerinde 1’den 13’e kadar numaralı ikişer setten oluşan toplam 106 tane taş bulunur.

101 okey 34 nasıl oynanır?

8 9 10 (okey) serisinde orta taş 9’dur ve bu serinin değeri 9 puandır. 7 8 9 serisinde orta taş 8’dir ve bu serinin değeri 8 puandır. 5 5 5 serisinde orta taş 5’tir ve bu serinin değeri 5 puandır. Ortadaki bu taşların değeri toplandığında 1+11+9+8+5=34 yapmaktadır.

51 kart oyunu nasıl oynanır?

Amaç

 1. Eldeki kartların belli düzenlerde dizildiğinde baraj sayısı olan 51 sayıya ulaşıldığında elin açılması. …
 2. Her turda: eldeki tüm kartların açılarak veya açılmış olan ellere işlenerek eldeki son kartın ıskarta olarak yere atılarak turun bitirilmesi.
 3. Oyun sonunda: en az ceza puanına sahip olmak.

101 de kafa atınca kaç yazılır?

Ceza puanları Eğer oyuncu masaya taş açmışsa ama açtığı setler ile 101 sayısına ulaşmamışsa taşlarını masadan geri alır ve bu oyuncuya 101 ceza puanı yazılır. Eğer oyuncunun masaya attığı taş, masaya atılmış taşlardan birine eklenebiliyorsa, bu oyuncuya 101 ceza puanı yazılır.

Çift açan biri seri açabilir mi?

Evet. Seri açan bir oyuncu, başka bir oyuncu tarafından çift açılmışsa elindeki çiftleri işleyebilir.

Perişan okey oyunu nasıl oynanır?

Oyun en az 5 el, en fazla 10 el oynanır. Yerdeki gösterge siyah veya kırmızı ise renkli, değilse renksiz göstergedir. Yerde renkli gösterge varken birisi bittiğinde diğer oyuncular 2 kat ceza alır. Okeyle bitilmesi veya çiftten bitilmesi durumunda da diğer oyuncuların cezası 2 ile çarpılır.

Maybe you are interested in:

kart numarası nasıl öğrenilir ziraat

Related searches

 1. 101 nasıl hesaplanır
 2. 101 puanlama
 3. 101 Kuralları eşli
 4. 101 Nasıl Dağıtılır
 5. 101 Taktikleri
 6. 101 de çift açmak
 7. 101 de kaç taş dağıtılır
 8. 101 Nasıl oynanır

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button