101 nasıl öğrenilir

 

101 nasıl ögrenilir?

Okey 101 dört oyuncu ile birden fazla turda oynanır. Bu oyunda amaç mümkün olduğu kadar az puanla oyunu bitirmektir. Tüm turlar sonunda en az puana sahip olan oyuncu oyunun galibidir. Puanlar elde kalan taşların üzerindeki sayılar ile belirlenir (örnek: bir kırmızı 3 = üç puan, bir siyah 11 = 11 puan).

101 de el nasıl açılır?

Taşları dağıtan kişi oyuna başlar ve taş çekmeden yanındaki, oyuncuya taş atar. Sırası gelen oyuncu desteden taş çeker ve ellerindeki serilerin toplamı 101 sayısına ulaşıyor ise elini açabilir. Oyuncu elini açamıyor ise yere bir taş atmak zorundadır.

101 de per nasıl hesaplanır?

Buradaki 3 4 5 6 7 perinin değer şöyle hesaplanır. 3lü grubun (3 4 5) ortası 4’tür. Yanda kalan taşlar ise 6 (okey) ve 7’dir. 6 sayısı 3’e bölündüğünde 2 kalır. 7 sayısı da 3e bölündüğünde 2 küsur kalır ancak bu küsurat dikkate alınmadan 2 sayılır. Bu durumda serinin değeri 4+2+2=8’dir.

101 en iyi nasıl oynanır?

Taşlar İyi Takip Edilmeli: 101 oyununda en önemli taktiklerden birisi taşları çok iyi takip etmektir. Çıkan taşları takip edemezseniz, oyunun sonuna kadar sürekli çıkan taşları beklemek durumunda kalabilirsiniz. Taş takibini yapabilmenin anahtarı, devamlı oyunu oynamaktır.

Eşli 101 de elden bitince kaç puan?

El açmamış oyunculara 202 puan yazılır. Oyunculardan biri elindeki tüm taşları oynayarak oyun turunu bitirirse bu oyuncu -101 puan alır. Diğer oyunculara da istekasında kalan taşların değeri kadar ceza puanı alır. Eğer oyuncu hiç set açmamışsa ona 202 ceza puanı yazılır.

Okey nasıl başlanır?

Oyuncular dağıtılan taşları önlerindeki “ıstaka”ya dizerler. Kalan taşlar kapalı olarak ortaya konur. Bir taş yere açılır, bunun bir üstü “okey”dir ve bütün taşların yerine kullanılabilir. Oyun, ilk oyuncunun elinden işine yaramayan bir taşı yanındaki oyuncuya atmasıyla oyun başlar.

101 de ilk el açılır mı?

Çift açan biri yoksa çift işlenemez. gelen taşı olan oyuncu okeyi alabilir. Ancak okeyi alabilmek için elini açmış olması gerekir. Yerdeki okeyi açma sayınız (101) tutmuyorsa alamazsınız. 101 i tamamlamış ise önce el yere açılır daha sonra okeyi yerden alınabilir.

101 nasil oynanir kolay?

Oyun başladıktan sonra ıstakada bulunan taşların toplamının 101 olması gerekmektedir. Toplam per sayısı 101 olan oyuncu elini yere açabilir ve daha sonrasında yere taş atmak zorundadır. Eğer oyuncu bitecekse elinde fazladan bir taş olması gerekmektedir. Aksi taktirde o oyuncu bitemez.

101 de 1 Pere kaç taş işlenir?

Bir sırada tek bir pere yan yana en çok 2 taş işlenir. Örn; 7-8-9 perine aynı elde 5-6 işleyebilir, ancak 4 işleyemez.

Okey nasıl hesaplanır?

Eli kazanan oyuncunun hanesine -101 puan yazılır. İşlek taşı yere atan oyuncunun hanesine 101 ceza puanı eklenir. Oyun sonunda ıstakasında okey kalan oyuncunun hanesine 101 ceza puanı eklenir. Bir oyuncunun yerdeki serisinden okey alınırsa, okeyi alınan oyuncunun hanesine 101 ceza puanı eklenir.

Okeyde bitince kaç yazılır?

Oyunculardan biri elindeki tüm taşları oynayarak oyun turunu bitirirse bu oyuncu -101 puan alır. Diğer oyunculara da istekasında kalan taşların değeri kadar ceza puanı alır. Eğer oyuncu hiç set açmamışsa ona 202 ceza puanı yazılır.

101 de rekor kaç?

toplam 21 adet taş olur elimizde. elimizde bulunan 2 adet okey taşını 13 olarak kullanırsak maksimum elde edebileceğimiz dizilim bu şekilde olur. bu dizilimde toplam taş sayı ise 252 olduğunu görürüz.

Elden Bitme nedir?

Hiç kimse açmamışken bir oyuncu elindeki bütün taşları tek seferde açarak biterse buna elden bitme denir ve diğer oyuncuların cezaları 2 katına çıkar.

101 de el açamayınca kaç yazılır?

Eğer elinin toplamı 101′ ulaşmış ama 111’den az ise açamaz, açmaya çalışırsa da +101 ceza puanı eklenir. Elinin 101’e ulaşması için eksik sayısı bulunan oyuncuya taş atan oyuncu, onun işine yarayacak ve elini açmasını sağlayan bir taş verip; elini açmasına sebep olursa attığın taşın 10 katı puan hanesine eklenir.

Okey kaç taş dağıtılır?

Taşlar karıştırılıp her bir oyuncuya 14’er taş verilir. İlk oynayacak oyuncuya 1 adet taş fazladan verilir ve 15 taşla başlatılır. Oyuna 15 taş dağıtılan kişi başlar. Oyuncular kendilerine dağıtılan taşları önlerindeki ıstakaya dizerler.

2 kişilik okey nasıl dağıtılır?

Oyun 2 veya 3 kişiyle oynanıyorsa göstergenin belirlendiği gruptan sonraki ilk grup, kendinden sonraki 2 veya 3. Grupla birleştirilerek dağıtım yapılır. Bu şekilde tüm oyunculara ilk iki taş grubu verildikten sonra kalan taş grupları sırasıyla oyunculara dağıtılır ve taş dağıtımı tamamlanmış olur.

Okey dizilimi nasıl olur?

İşine yaramayan bir taşı yere atar. Oyun bu şekilde bir oyuncu elini açana kadar devam eder. Oyunu açabilmeleri için 14 taşın da dizili olması gerekiyor. Örnek bir dizilim verecek olursak; Siyah serisinden 5-6-7-8, kırmızı 10- siyah 10—mavi 10, yeşil 12-13-1, siyah 6- mavi 6- yeşil 6- kırmızı 6 açık bir eldir.

Okey elde kalirsa ne olur?

Elinde okey kalan oyuncuya 101 puan ceza yazılır.

101 de el açtıktan sonra taş alınır mı?

Seri veya çift açtıktan sonra, yerdeki okeyin yerine geçebilecek taş, ıstakanızda varsa, okeyi yerden alabilirsiniz. – Yerdeki okeyin yerine gelebilecek taş, birden fazla ihtimale sahipse alınamaz. Örneğin Mavi1-Kırmızı1-okey peri varsa, yerdeki bu okeyi alamazsınız. Çünkü bu okeyin yerine siyah1 de gelebilir sarı1 de.

Okey bitince kaç puan?

Bir oyuncu okey atarak biterse diğer oyuncuların cezaları 2 katına çıkacaktır. Bu durumda açmayan oyuncular 404, açan oyuncular ise ellerindeki sayıların 2 katı ceza yerler. (Çift açmış olanlar 4 katı ceza yer) Eli okey atarak bitiren oyuncudan 202 puan ceza silinir.

Okeyde 800 nasıl atılır?

kimse elini açmadan biterseniz diğer oyuncular 400, kimse elini açmadan okey atarsanız 800, birileri elini açtıktan sonra okey atarsanız veya çifte biterseniz açmayanlar 400 açanlar elde kalan sayıların 2 katı ceza alır. oyuncu başına 21 taş düştüğünden kimse açmadan çifte bitmek imkansızdır.

Seri açan biri kaç çift işleyebilir?

Evet. Seri açan bir oyuncu, başka bir oyuncu tarafından çift açılmışsa elindeki çiftleri işleyebilir.

Okey tahtasında kaç taş olur?

Okey oyununun birçok farklı türü bulunmaktadır. Ancak standart olarak normal bir okey içerisinde toplamda 106 tane taş bulunur ve her oyuncuya 14 tane taş verilir. Böylece oyunu başlatacak olan oyuncudaki 15 tane taşın biri atılarak oyun başlar.

Okeyde kaç Perle Bitilir?

Okey puanlama Okey’de elindeki 14 taşı ilk sıraya dizen oyuncu, veya 7 perle çifte taşlarıyla oyunu kazanmış olur. Elindeki 15. taşı, yere açılmış taşın üstüne koyarak oyunu bitirir. Elini bitirmek icin “bitti” butonuna tıklayan oyuncu oyunu bitirir. Elinizdeki taşlarla normal biterseniz, diğerlerinden -2 puan düşülür.

3 kişi okey nasıl dağıtılır?

Bütün oyunculara ilk dağıtımda 10’ar taş, yani iki balya verilir. Sonra bir oyuncuya beş, diğer oyunculara da dörder taş daha verilir. Dağıtıcının sağında oturan oyuncu 15 taş alır ve oyuna başlar.

Normal okey oyunu nasıl oynanır?

Amaç, aynı renkteki taşları bir araya dizmek ya da farklı renklerdeki taşların aynı sayılarından gruplar oluşturmaktır. Grup yapmak için minimum 3 taşa ihtiyaç bulunur. Bu kural ile dizilimi tamamlayıp 15. taşı ortaya koyan oyuncu kazanır. Oyunda 2 adet sahte okey vardır.

Okey nasıl yazılır?

Bu kelime genellikle Okey şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Tamam şeklinde olmalıdır.

Okey çift Per ne demek?

Yine aynı şekilde iki sahte okeyi yan yana getirerek de per tamamlanabilir. Çanak okeyde çift bitebilmek için yere atılan tüm taşları takip etmek gerekiyor. Yere atılan taşın eşi beklenmemeli ve başka taşlarla çifte gidilmelidir. Bu oyunda çift biten oyuncu iki kat puan kazanır.

101 de yandan taş alınır mı?

Paulo P. Elinizi açacaksanız ya da işleme yapacaksanız soldan taş alabilirsiniz. Aksi taktirde soldan taş alamazsınız.

101 okeyde çift açan Per işleyebilir mi?

Çift açan biri seri açabilir mi? Hayır. Çift açan bir oyuncu yere yeni seri per açamaz. Açılmış seri ve çift perlere işleme yapabilir ya da sadece yeni çift açabilir.

101 okeyde çift açan seri işleyebilir mi?

Evet. Çift açan biri daha önce başka bir oyuncu tarafından açılan seriye işleme yapabilir.

Okey Plus nasıl bitirilir?

Sırası gelen oyuncu eğer bir önceki oyuncunun attığı taş işine yarıyorsa onu alır, aksi halde ortadan bir taş çeker. Bunun ardından da elindeki fazlalık taşı yine yanındakine atar. Bu şekilde elindeki perlerin toplamı 14 olana kadar oyun devam eder.

Çanak okey’de nasıl Bitilir?

Oyunumuzun temel amacı elinizdeki taşlardan aynı renkli sayıları sıralı şekilde ya da farklı renk grubundan olan aynı sayıları yan yana dizerek bitmektir. Eğer elinizde aynı renk ve numaralı taşlar varsa bu taşlardan 7 set yaparak bitebilirsiniz.

Okey 12 13 1 olur mu?

Okey’de geçerli olan 12 13 1 peri 101 oyununda geçerli değildir.

Renk okey oyunu nasıl oynanır?

Birinci okey taşını attıktan sonra ikinci okeyi de atmak zorundadır. El bitiren oyuncunun bütün taşları aynı renkteyse oyuncu renkten bitmiş kabul edilir. İki tür renkten bitme vardır. Bütün taşlar aynı renkte ve 1’den 13’e kadar sıralı ise sıralı renk yapılmıştır.

Okey taşlarıyla neler yapılabilir?

Oyuncular taş çekebilir, ortaya per açabilir veya açılan perlere işleme yapabilirler fakat başka bir oyuncuya taş atamazlar. Oyun tekli ve eşli olarak oynanabilmektedir.

Okey ingilizce nasıl yazılır?

okey {ünlem} okay {ün.}

Okey tamam demek mi?

İngilizce kökenli kelime olan Okey (OK) anlam olarak Türkçedeki ‘Tamam’ın karşılığıdır.

Okey in Türkçesi ne?

Okey kelimesi Türkçe’de “evet, tamam” anlamına gelir. İng (Amer) OK “evet, tamam” sözcüğünden alıntıdır. sözcük İngilizce ol korekt [all correct] deyiminden türetilmiştir. …

Okey Plus arkadaşlarla nasıl oynanır?

Bir oyuncuya arkadaşlık teklif etmek için resmine tıklayarak açılacak pencereden Arkadaş ekle düğmesine tıklamalısınız. Eğer o da kabul ederse oyun arkadaşı olursunuz.

Okey Plus nasıl indirilir?

PC’de Okey Plus nasıl indirilir

 1. MEmu yükleyicisini indirin ve kurulumu tamamlayın.
 2. MEmu’yu başlatın ve ana sayfada Google Play’i açın.
 3. Google Play’de Okey Plus arayın.
 4. Okey Plus indirin ve yükleyin.
 5. Kurulum tamamlandığında başlamak için simgeye tıklayın.
 6. PC’de MEmu ile Okey Plus oyunun keyfini çıkarın.

Yanık oyunu Nasıl Oynanır?

-VALE KIZ PAPAZ VE AS 10, Joker 20, diğer kartlar kendi üzerindeki sayı kadar cezaya sahiptir. -Yere açarken önceki ellerden kalan cezanızla açma sonucu elde kalan kartların toplamı 100ü geçmemelidir. 100ü geçerse oyuncu yanmış olur. -El sonunda 100 geçenler yanar ve bir sonraki ele girip girmeyecekleri sorulur.

Okeyde renkler kaç puan?

Çifte gidiyorsanız ekstradan iki katı cezalandırılıyorsunuz. 4- Eli bitiren oyuncu, sarıda -20, mavide -30, kırmızıda -40 ve siyahta -50 puan kazanıyor. İlk elden gösterge gösterirseniz aynı şekilde puan kazanıyorsunuz. Okey atarak elinizi açarsanız attığınız rengin 10 katı kadar puan kazanıyorsunuz.

How are you nasıl yazılıyor?

“How are you?” Türkçe çeviri How are you? Nasılsın? Nasılsınız?

Thank you nasıl yazılıyor?

İyiyim, teşekkür ederim. Çok teşekkür ederim. Thank you. Teşekkür ederiz.

Maybe you are interested in:

nasıl japonca öğrenilir

Related searches

 1. 101 Nasıl Dağıtılır
 2. 101 Taktikleri
 3. Okey Nasıl oynanır
 4. Katlamalı 101 Kuralları
 5. 101 oyunu
 6. Okeyde Kaç taş var
 7. Okey nasıl oynanır Resimli Anlatım
 8. Elden bitme 101

 

Leave a Comment