Analık sigortası nedir?

Analık sigortasından kimler yararlanır?

Emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalılardan sigortalılığı sona erenlerin, bu tarihten başlamak üzere 300 gün içinde çocukları doğarsa, sigortalı kadın veya eşi analık sigortasından yararlanacak erkek, doğum tarihinden önceki 15 ay içinde en az 120 gün prim ödenmiş olması şartıyla emzirme ödeneğinden yararlandırılır.

SGK Analık ödemesi ne kadar?

31 Aralık’a kadar doğum iznini tamamlayan 1 Temmuz 2022 itibariyle 6 bin 471 TL olan asgari ücretli anneye en az 16 bin 106 lira ödenecek. Yapılan bu ödeme çalışanın brüt maaşına göre yükseliyor. Örneğin 20 bin lira brüt bir maaşla çalışan anne 49 bin 778 lira doğum izni ödemesi alacak.

Analık sigortası kapsamında sağlanan yardımlar nelerdir?

Mevzuatımıza göre analık sigortasından sağlanan başlıca yardımlar geçici iş göremezlik ödeneği ile emzirme ödeneği verilmesi (md.16) ve 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununda 2016 yılında yapılan değişiklik ile yarım çalışma ödeneğidir.

Analık ödemesi kaç ay?

Gebe çalışanlara doğumdan önce 8 (Çoğul gebelik halinde 2 hafta süre eklenir) ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftalık süre için günlük kazancının üçte ikisi oranında geçici iş göremezlik ödeneği verilecektir. Erken doğum yapılması halinde ise, erken doğum yapılan süre doğum sonrasına eklenecektir.

Analık parasını kim öder?

İŞ GÖRMEZLİK ÖDENEĞİ: Doğum öncesi ve sonrası 16 hafta izin kullanan annelere çalışmadıkları sürenin parası devlet tarafından ödeniyor.

2022 bebek süt parası ne kadar?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen bu destek yalnızca bir defaya mahsustur. Annelere yapılan her doğumun ardından ödenmektedir. Bu fiyat her yıl artar. 2022 yılında annelere ödenen tutar 315 TL’dir.

2022 analık doğum parası ne kadar?

YENİ DOĞAN PARASI Yeni doğan çocuk yardımı için TC kimlik numarasıyla ‘aile.gov.tr’den başvuru imkanı var. Aile Bakanlığı il müdürlükleri ile ilçelerde kaymakamlıklara da başvuru yapılabiliyor. Bu kapsamda; ilk çocuk için 300 lira, ikinci çocuk için 400 lira ve üçüncü çocuk için 600 lira ödeniyor.

Analık sigortası doğumu karşılar mı?

8.2.4. Analık sigortası kapsamında geçici iş göremezlik ödeneği doğrumdan önceki sekiz hafta ile doğumdan sonraki sekiz haftalık süreçte çalışılmayan her gün için verilir. Çoğul gebelik halinde ise doğumdan önceki sekiz haftaya iki haftalık daha süre eklenir (5510 sayılı Kanun md.

Gebelik maaşı ne kadar 2022?

Gebelik yardımı 2022 Aralık ayında yapılan son değişiklik ile aylık 45 TL’den aylık 100 TL’ye çıkarılmıştır. Ödemeler PTT’lere anne adına yatırılmaktadır.

Hamileyken doğum sigortası olur mu?

Evet, hamileyken doğum sigortası yapılır.

Analık ödeneği nereden alınır?

Doğum Yardımı ödemeleri yapılan başvurunun Doğum Yardımı Sistemine (DYS) girildiği ayı takip eden ay içerisinde hak sahiplerince PTT şubelerinden çekilebilmektedir.

Analık hakları nelerdir?

Anneler günü vesilesiyle çalışan annelerin doğumdan emekliliğe kadar haklarını tek bir metinde topladık.

 1. 16 HAFTA DOĞUM İZNİ …
 2. ANALIK İZNİNDE RAPOR PARASI. …
 3. BEBEKLİ ANNELERE SÜT İZNİ …
 4. 6 AYA KADAR YARIM ÇALIŞMA HAKKI. …
 5. MEMURA 24 AY, İŞÇİYE 6 AY ÜCRETSİZ İZİN. …
 6. İŞÇİ ANNELERİN YARIM ZAMANLI ÇALIŞMA HAKKI.

Analık parası Kaç kere alınır?

Çalışmayan kadınlar için doğum parası alma şartlarında ise ilk çocuğa tek seferlik 300 TL ödeme yapılmaktadır. Bu ödemeler ikinci çocukta 400 TL olarak belirlenirken üçüncü ve sonraki çocuklar için ödenen doğum parası ücreti 600 TL’ye çıkıyor.

Analık izninde maaş ödenir mi?

Çalışan doğum iznindeyken işveren ücret ödemek zorunda değildir. Ancak, isterlerse ücret ödeyebilirler veya doğum izni parası ile kişinin ücreti arasındaki farkı ödeyebilirler. Bu durumda 5510 sayılı Kanun 80’inci madde hükmü uyarınca ilgili tüm sosyal güvenlik primlerinin ödenmesi gerekmektedir.

Analık sigortası var mı?

Analık sigortasından sigortalıya, analık hallerine bağlı olarak ortaya çıkan iş göremezlik zamanında, Emzirme ödeneği ödenir. Geçici İş Göremezlik ödeneği ödenir.

4 aylık doğum rapor parası ne kadar?

Yeni doğum yapan annelere emzirme ödeneği ve doğum parasının yanı sıra çalışmaları halinde rapor ücreti ödeniyor. 2022 yılında emzirme ödeneği 316 TL olarak ödeniyor. Doğum parası ise ilk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400 ve üçüncü çocuk için 600 TL olarak veriliyor.

Baba doğum parası alabilir mi?

Bu yardım için anne adayları başvuru yapmalıdır. Doğum parası, kanunda 4A ve 4C sigortası olarak çalışan anne adaylarına verilmektedir. Aday anne SGK’ya bağlı çalışmıyorsa; babanın SGK’lı olması doğum parası alınabilmesini sağlar.

Maybe you are interested in:

merkez bankası faizi nedir?

Related searches

 1. Kısa Vadeli sigorta kolları
 2. Doğum borçlanması ne kadar
 3. Hastalık Sigortası
 4. Maluliyet Sigortası Nedir
 5. Hastalık Sigortası Nedir
 6. Emzirme ödeneği
 7. 5510 sayılı Kanun
 8. Hamilelik Sigortası

Leave a Comment