Arkadaşça Bir Mektup Nasıl Yazılır

Mektuba nasıl başlanır örnek?

Mektuba başlarken kime yazılıyorsa o kişiye hitabetle başlanmalı, bu hitabet yazılan kişiye göre saygı veya samimiyetle belirtilir. örneğin ‘sevgili anneciğim’ veya ‘sayın müdür’ gibi. Hitap bölümünden sonra giriş bölümünde mektubun neden yazıldığı kısaca belirtilir.

Arkadaşa mektup nasıl yazılır kısaca?

 1. Mektup kesinlikle çizgisiz beyaz kağıda yazılmalıdır.
 2. Kağıdın sadece bir yüzü kullanılmalıdır.
 3. Mektup kurşun kalemle değil tükenmez kalemle yazılmalıdır.
 4. Mektup kağıdının sağ üst kısmına yazıldığı yer ve tarih yazılmalıdır.
 5. Mektup yazıldıktan sonra imzalanmalı.

Özel mektup nedir nasıl yazılır?

Özel mektup, akraba ve dost gibi yakın çevredeki insanlara yazılan mektup çeşididir. Bu tür mektuplarda doğal ve samimi anlatım ön plândadır. Sanatçı ve edebiyatçıların, daha çok genel konular üzerinde yazdıkları özel mektuplara "edebî mektup" da denmektedir.

Mektup Nasıl Yazılır ve kuralları nelerdir?

Mektup Yazma Kuralları Nelerdir

 1. Mektup yazmak için mürekkepli kalem gerekir.
 2. – Sağ üst köşeye tarih yazılır.
 3. -Her mektup bir hitap ifadesiyle başlar.
 4. – Duygu, düşünce ve istekler ifade edilir veda cümlesiyle mektup bitirilir.
 5. – Sağ alt köşeye isim yazılarak imza atılır.

Sevgiliye mektup yazarken nasıl başlanır?

Sevgiliye Yazılan Mektup Nasıl Başlar? Mektuba başlamadan önce, ilk sayfanın sağ üst köşesine tarihi yazarak başla. Bu ilişkinize dair bir kayıt oluşturmana yardımcı olur. Sevgilin, yıllar sonra mektubu tekrar okuduğunda, bunun o zamandaki tutkunuzun bir yansıması olduğunu anlayacaktır.

Mektup nasıl yazılır mektup Örnekleri?

 1. Mektuplar kurşun kalemle değil tükenmez ya da mürekkepli kalemlerle yazılmalıdır. …
 2. Mektuplar tükenmez ya da mürekkepli kalemle yazılacağı için sayfanın arkasında izi çıkar. …
 3. Sağ kısma tarih yazılmalıdır.
 4. Mektubun giriş kısmında hitap sözcüğü yazılır. …
 5. Mektup ne çok kısa ne de çok uzun olmalıdır.

Mektup üzerine ne yazılır?

Zarfın üzerine göndericinin adı, soyadı, adresi ve alıcının adı, soyadı, adresi yazılmalı. Bunlar dışında imzanıza, telefon numaranıza veya başka herhangi bir bilgiye gerek yoktur. İsteğe bağlı olarak (telefon numaranızı, mektubu yazdığınız tarihi vs.) ekstra bilgi ekleyebilirsiniz tabii.

Bir kıza mektup nasıl yazılır?

Kabaca bir taslak yaz.

 1. Acele etme. Bu yazdığın ilk aşk mektubuysa bunu aklında bulundur. …
 2. Hislerini ifade etmek için kendi sesini kullan. Başka birinin yazma veya konuşma tarzını taklit etme. …
 3. Mektubu yazarken hem partnerini hem de ilişkinizin seviyesini aklında tut. …
 4. Mektubun bir yerinde aşkını belirtmeyi unutma.

Mektubun sağ üst köşesinde ne olur?

İki kişi arasında yazılan özel mektuplarda şu plan uygulanmalıdır: -Kâğıdın sağ üst köşesine mektubun yazıldığı yer ve tarih yazılmalıdır. Mektubun yazıldığı yer tarihten virgülle ayrılmalıdır.

Özel mektup isim nereye yazılır?

Mektup zarfı seçilir. Bu zarfın üzerindeki sol üst köşeye yazanın isim ve soy ismi adresi yazılır. Mektup zarfının sağ üst köşesine alınan pul yapıştırılmalıdır. Sağ alt köşesine ise alıcının ismi, soy ismi ve adresi yazılmalıdır.

Özel mektuba nasıl başlanır?

İş mektuplarına, kendisine mektup yazılan kişi ya da kurumun ad ve adresi ile başlanır. Mektubun gideceği makamın adı ve yeri ise kâğıdın orta üst yerine ortalanarak yazılmalıdır. Kâğıdın sağ üst köşesine tarih yazılmalıdır. Adres ve tarihten sonra uygun bir aralık bırakılır, paragraf yapılarak doğrudan istek yazılır.

Özel mektup türleri nelerdir?

Özel mektuplar, konularına göre değişik isimlerle anılır: “Aile mektupları, tebrik mektupları, teşekkür mektupları, davet mektupları (davetiyeler), taziye mektupları, özür mektupları” gibi. Özel mektupların gizliliği söz konusudur ve bu gizlilik kanunla korunmuştur.

Mektup nasıl yazılır Türkçe?

Mektup Yazma Aşamaları

 1. Yazılış Amacını Belirlemek – Muhatap Belirleme. Öncelikle yapılması gereken ilk şey mektubun kime yazılacağını belirlemektir. …
 2. Konunun (İçeriğin) Belirlenmesi. …
 3. Hitap Bölümü …
 4. Giriş Bölümü …
 5. Gelişme Bölümü …
 6. Sonuç Bölümü …
 7. Ad-Soyad ve Adres Yazımı

Mektup hangi kalemle yazılır?

Resmi bir mektup keçeli veya kaliteli bir tükenmez kalemle yazılabilirken, özel mektuplarınızı mavi ya da siyah renkli kalem ile yazılması uygundur. Kırmızı kalem yazışmalarda asla kullanılmayacak bir renktir. Okunaklı yazmaya özen gösteriniz ki, karşınızdaki mektubunuzu keyifle okuyabilsin.

Mektup yazarken nelere dikkat edilmesi gerekir?

 1. Mektup yazarken tercihiniz her zaman boş bir beyaz kağıt olmalıdır. …
 2. Kağıdın bir yüzünü kullanmaya özen gösterin, arka sayfaya geçmektense yeni bir kağıttan devam edin.
 3. Tükenmez ya da dolma kalem kullanın.
 4. Mektubunuzu tamamladıktan sonra dilerseniz imza atabilirsiniz.

Sevgiliye onu ne kadar sevdiğini anlatan mektup?

Seni görmek bile beni o kadar mutlu ediyor ki, seni öylesine seviyorum ki aşkım bunu anlatmaya hiçbir kelime, hiçbir şiir, hiçbir şarkı yetmez. Sana olan aşkımı hiçbir şey ifade edemez. Senin gibi bir güzelliğe sahip olduğum için, beni ben olduğum için sevdiğini bildiğim için çok mutluyum.

Kendine mektup nasıl yazılır?

Gelecekteki kendine ne tür tavsiyelerde bulunmak istediğini düşün. … Kendine sorular sor.

 1. İşini seviyor musun?
 2. Rahatlamak için neler yapıyorsun?
 3. Hayatındaki en önemli kişi kim?
 4. Ailenle ilişkin nasıl? Sana nasıl davranıyorlar ve sen onlara nasıl davranıyorsun?
 5. Hayatınla ilgili bir şeyi değiştirebilseydin bu ne olurdu?

Mektup kime yazılır?

Mektup, kişi ve kurumların birbiriyle çeşitli amaçlarla haberleşmek için yazdıkları yazılardır. Bir haber vermek, haber almak, bir şey sormak, istemek, bir duyguyu ya da düşünceyi paylaşmak, bir konuyu tartışmak gibi amaçlarla yazılır. Mektup türünün ortaya çıkmasındaki temel düşünce ‘paylaşma isteği” dir.

Resmi mektup nasıl yazılır?

Resmî mektuplarda açık, kesin, anlaşılır bir dil kullanılır. Mektubun sonu, alt makama yazılıyorsa "… rica ederim.", üst makama yazılıyorsa "… arz ederim." şeklinde biter.

PTT posta gönderme nasıl yapılır?

PTT şubesine gittiğinizde hangi gönderim türünü tercih etmek istiyorsanız bunu gişe memuruna belirtiniz. Gişe memuru doldurmanız için size bir form verecektir. Bu formu doldurup ödemeyi yaptıktan sonra artık mektubunuz yola çıkmak için hazırdır.

Adıma gönderilmiş mektup var mı?

PTT resmi sitesine ya da E-devlet sistemi üzerinden mektup sorgulama sekmesine girilmesinin ardından arama butonuna barkot numarasının yazılması gerekmektedir. Numaranın yazılmasının ardından arama işareti olarak bilinen işarete tıklanarak mektubun hangi konumda bulunduğu görüntülenebilmektedir.

Mektupta gönderen ve alıcı nereye yazılır?

* Posta pulu zarfın sağ üst köşesinde, * Gönderici adresi ve posta kodu zarfın sol üst köşesinde, * Alıcının adresi ve posta kodu, zarfın sağ alt kısmına ve zarfın alt kenarında 2- 2,5 cm boşluk kalacak şekilde olmalıdır.

Mektup nasıl katlanır?

— Mektup, yazılı olan yüzü üste gelecek şekilde düz bir yere (masaya) konur. — Alt kenar üst kenarın 0,5 – 1 cm altına gelecek şekilde aşağıdan yukarıya doğru ikiye katlanır. — Soldan sağa doğru, sağ kenarda 0,5 – 1 cm’lik fazlalık bırakacak şekilde tekrar katlanır.

Hitap mektubu nedir?

4) Adres: Konu satırından sonra mektubun uzunluğuna göre 3 ile 15 satır aşağıdan sola yaslı olarak yazılır. 5)Hitap: Mektubun yazıldığı kişi veya kuruluşa hitap etmek için kullanılan kelimelerdir. Hitap bölümü adresten sonra 3 satır alttan, sola yaslı olarak yazılır ve hitaptan sonra virgül konulur.

Zarfın sol üst köşesine ne yazılır?

Mektup zarfı seçilir. Bu zarfın üzerindeki sol üst köşeye yazanın isim ve soy ismi adresi yazılır. Mektup zarfının sağ üst köşesine alınan pul yapıştırılmalıdır. Sağ alt köşesine ise alıcının ismi, soy ismi ve adresi yazılmalıdır.

Zarf üstü nasıl yazılır?

Nasıl Yazılır Dosya > Yeni > Boş belge’yi tıklatın. Posta Gönderileri > Zarflar’a tıklayın. Postalar sekmesinde, Zarflar seçeneği vurgulanır. Teslim adresi kutusuna adresi yazın.

Mektup nedir özellikleri nelerdir?

Mektup Özellikleri Mektuplardaki anlatım karşıdaki kişinin bilgisine ve kültür seviyesine göre ayarlanır. Mektupların üslubu son derece doğal ve samimidir. Dönemin özelliklerini en iyi yansıtan türlerden olması nedeniyle birer belge niteliği taşır. Konu sınırlaması yoktur, hemen her konuda yazılabilir.

Özel mektupta yer ve tarih nereye yazılır?

Mektup, mürekkepli ya da tükenmez siyah renkli kalemle yazılmalıdır. Mektubun sağ üst köşesine "tarih", yanına da yazıldığı "yerin adı" konmalıdır.

Adi mektup ne demek?

Adi mektup olarak gelecek bu mektup. Yani üzerinde sadece pul var. Verilirken, alınırken imza falan gerekmiyor, bildiğimiz mektupyani.

Sevgilerimle nasıl yazılır?

Resmi bir kapanış yazmak istiyorsan "Saygılarımla", "İçtenlikle" veya "En iyi dileklerimle" ifadelerini göz önünde bulundur. Mektubun ton olarak daha samimi ise "Sevgilerimle", "Kendine iyi bak" veya "Hoşça kal" yazmayı dene.

Cezaevinde olan birine nasıl mektup yazılır?

Yazacağınız mektubu, mektup zarfı içerisine koyduktan sonra en yakın PTT şubesine giderek postaya verebilirsiniz. Zarfınızın sol üst köşesinde gönderen ad, soyad, adres bilgileri, sağ alt köşesinde ise alıcıya ait ad, soyad, cezaevi adı, cezaevi tipi, varsa cezaevi nosu gibi adres bilgileri yer almalıdır.

Tavsiye mektubu nasıl yazılır?

Tavsiye Mektuplarının Genel Özellikleri Yaklaşık bir A4 sayfayı dolduracak uzunluktadır. 3. Kişiyi spesifik bir başvuruya öneren bir içerikte yazılır ve günceldir. 4. Mektup yazarı kişi ile benzer eğitime sahip ve akademik olarak en az aynı seviyede ya da daha yüksek rütbeli birisi arasından seçilir.

Özel mektup bölümleri nelerdir?

Özel Mektup Yazımında Dikkat Edilecek Noktalar

 1. Mektup kâğıdı temiz, beyaz ve çizgisiz kâğıt olmalıdır. …
 2. Mektup kâğıdının sağ üst kısmına yazıldığı yer ve yanına da tarih konulmalıdır.
 3. Mektup, yazıldığı kişiye uygun bir hitapla başlamalı ve hitaptan sonra ( , ) konulmalıdır.
 4. Mektup, kâğıdın bir yüzüne yazılmalıdır.

Edebi mektuplar nelerdir?

Edebî mektup; bir yazarın, sanatçının, din büyüğünün vs. bir konudaki görüşlerini ve duygularını açıklamak için yazdığı nazım veya nesir türünde mektup. Bazen alıcının şahsında geniş bir kitleye hitap etmek amacıyla yazılır ve çeşitli organlarda yayımlanır.

Iş mektubu türleri nelerdir?

Daha önce mektup yazıp, haber alamadığınız bir arkadaşınıza tekrar mektup yazınız.

 1. İŞ MEKTUBU TÜRLERİ İş mektuplarını yazmaya başlamadan önce; kime ve niçin yazılacağına bakmalısınız.
 2. 1.1. Sirküler. …
 3. 1.2. Satış Mektupları …
 4. 1.3. İstek Mektupları …
 5. 1.4. Sipariş Mektupları …
 6. 1.5. …
 7. 1.6. …
 8. 1.7.

Sevgiliye onu nasıl sevdiğini anlatmak?

Hepsinde sen varsın benim tek gerçek aşkım. Seni çok seviyorum. Hayatıma giren en güzel ve en hayırlı şey sensin aşkım. Seni bir ömür boyu sevmek ve her zaman mutlu etmek istiyorum. … Seni Çok Seviyorum Mesajları

 1. Hayatım boyunca başıma gelebilecek en güzel şey sensin. …
 2. Seni kimse sevmese bile en çok ben severim.

Edebi mektup nasıl yazılır?

 1. Beyaz ve çizgisiz kağıda yazılır.
 2. Kağıdın arka yüzü kullanılmaz. Gerek olursa yeni bir kağıda geçilir.
 3. Kağıdın sağ üst kısmına tarih ve mektubun yazıldığı il yazılır.
 4. Mektup yazıldıktan sonra sağ alt köşesine isim soy isimle birlikte imza veya paraf atılır.
 5. Mektubun sol üst köşesine ise adres yazılır.

Mektupta saygılarımla nereye yazılır?

Metin bölümü ile imza bölümünün arasına imza kısmına dahil olacak şekilde yazılır. Saygı ile metin ve imza bölümleri arasında iki satır boşluk bırakılır. Sonuna virgül konur. Örnek: "Saygılarımla" veya "Saygılarımızla,".

PTT evrak gönderme kaç TL?

PTT kargoda 3 kg olan gönderinin ücreti ( 3 kg dahil olmak üzere) 20 TL’dir. PTT kargoda 3 kg ile 30 kg olan gönderinin her 1 kg ücreti ( 30 kg dahil olmak üzere) 1,80 TL’dir. PTT kargoda 4 kg olan gönderinin ücreti ( 4 kg dahil olmak üzere) 21,80 TL’dir.

Posta ile evrak kaç günde gider?

PTT kargo ile kargo göndermek isteyen vatandaşlar da PTT kargo kaç günde gelir? sorusunu soruyor. PTT kargo yurtiçinde tahmini olarak 1 ile 4 gün arasında teslimat yapar.

En hızlı posta nasıl gönderilir?

APS PTT’ye ait olan özel bir hizmettir. Uzun adıyla acele posta servisi olarak ifade edilir. Özellikle alıcısına en hızlı şekilde ulaşılması istenen gönderiler adına kurulmuş olan bir servistir.

Kayıtlı kayıtsız mektup nedir?

Kayıtsız (Normal) posta: En ucuz ve en kolay gönderi çeşididir. Bildiğiniz normal mektup göndermedir. Herhangi bir form doldurmadan zarfın üzerine gönderici ve alıcı adresini yazarak gönderebilirsiniz.

Maybe you are interested in:

Teyit Mektubu Nasıl Yazılır

Related searches

 1. Başbakana mektup nasıl yazılır örnek
 2. Uzaktaki arkadaşa mektup örnekleri İngilizce
 3. Mektup nasıl yazılır örnek
 4. Mektup örnekleri
 5. Kısa mektup örnekleri
 6. İlkokul arkadaşa mektup
 7. Sınıf arkadaşına Mektup örnekleri
 8. Resmi mektup Nasıl yazılır

Leave a Comment