Atatürk ün kişilik özellikleri nelerdir?

Atatürkün kişilik özellikleri nedir?

atatürkün-kişilik-özellikleri-nedir

Mustafa Kemal Atatürk’ün Kişilik Özellikleri Bu konuda ileri görüşlü olması, sabırlı ve disiplinli bir yapıya sahip olması, cesareti, kararlılığı, vatan sevgisi ve liderlik vasfı gibi birçok kişisel özellikleri ön plana çıkmaktadır.

3 sınıf Atatürk’ün kişilik özellikleri nelerdir?

Atatürkün kişisel özellikleri

 1. Açık Sözlülüğü …
 2. Vatanseverliği. …
 3. İleri görüşlülüğü …
 4. Mantıklı ve gerçekçi oluşu. …
 5. Sorumluluk sahibi olması …
 6. Zeki ve Çalışkan olması …
 7. Azimli olması …
 8. Çocukları sevmesi.

Atatürk’ün kişilik özellikleri nelerdir kısaca e ödev?

Atatürk`ün kişilik özellikleri:

 1. *Akılcılık.
 2. *İleri görüşlülük.
 3. *Planlı olma.
 4. *Ümitsizliğe yer vermeme.
 5. *Gerçekçi olma.
 6. *teşkilatçı olma.
 7. *Vatansever olma.
 8. *Açık sözlülüğü

Atatürk’ün en sevdiği kişilik özelliği nedir?

Vatan sevgisi, Atatürk’ün en önemli özelliğidir. Vatanın savunulması için hiçbir fedakârlıktan kaçınmamıştır. Vatan savunmasını her şeyden önemli ve her şeyden üstün gören Atatürk’ün İstiklâl Savaşı’nın kazanılmasında vatan sevgisi ve Türk milletine olan güveni, önemli bir yer tutar.

Mustafa Kemal Atatürk nasıl biriydi?

Her zaman ileri görüşlü ve aydın kimliğiyle ön plana çıkan Atatürk inandığı değerlere sıkı sıkıya bağlı olan idealist bir kişilikti. Türk milletinin bağımsızlığı için yaptığı savaşları kazanmış, vatanseverliğiyle dünya tarihinin sayfalarında yerini almıştır.

Mustafa Kemal Atatürk nasıl bir liderdir?

Atatürk, Millî Mücadele’de millî birliği sağlayan eşsiz bir lider, savaş meydanlarında gerçekçi bir kumandan, devlet kuran büyük siyaset adamı, milletini çağdaşlaştıran güçlü bir devrimcidir. Bu nitelikleriyle, insanlık tarihinin tanıdığı en büyük adamlardan biri olduğuna şüphe yoktur.

Atatürk hangi özelliklere sahip 1 sınıf?

atatürk-hangi-özelliklere-sahip-1-sınıf

Atatürk hangi özelliklere sahipmiş? Cevap: Kitap okumayı seven bilgili bir insan. Vatanını çok seven başarılı bir asker. Lider ve önder birisi.

Kişilik özellikleri ne anlama gelir?

kişilik-özellikleri-ne-anlama-gelir

Kişilik Özellikleri, dünya üzerinde var olan bireyden bireye farklılık gösteren ve insanın sahip durumda olduğu karakterini ön plana çıkaran özelliklerdir. Dünya yaşamına dahil durumda olan her bir insanın kendisine özgü kişisel ve karakter özellikleri bulunur.

Atatürk’ün büyük bir lider yapan özellikleri nelerdir?

Atatürk’ü askeri yönden bir deha olarak gören Robinson (1963), onun askeri dehasını tanımlarken cesaret, seziş yeteneği, sabır, zamanlama, şaşırtma, gerçekçilik ve kararlılıktan söz etmiştir (Uzun, 2009). Atatürk, görev ve sorumluluklarının çeşitliliği nedeniyle, tüm liderlik türlerini başarıyla yerine getirmiştir.

Özellikler nelerdir?

 1. Kişisel Özellikler Nelerdir? Kişisel özellikler, bireyden bireye farklılık gösteren ve insanın karakterini ön plana çıkaran özelliklerdir.
 2. 1- Dışa Dönüklük: …
 3. 2- Açık sözlülük. …
 4. 3- Dobra Olmak. …
 5. 4- Dürüstlük: …
 6. 5- Duygusallık: …
 7. 6- Çalışkanlık: …
 8. 7- Fedakarlık:

Atatürk nelerden hoşlanıyor?

Klasik Bati müziği dışında Anadolu ezgilerini de severek dinlerdi. Sportmen kişiliği vardı. Her gün at biner, yüzmeye gider ve bilardo oynardı. Eğitim hayatı boyunca en başarılı dersi matematikti.

Atatürk kimi seviyor?

Hepimizin çocukluğumuzdan beri bildiği üzere Atatürk, Latife Hanım’ı sevmiştir ve onunla evlenmiştir. Fakat Atatürk’ün, Latife Hanım’dan önce Fikriye Hanım ile yaşadığı derin ve trajik bir aşk öyküsü de vardır.

Atatürkün kişilik özellikleri örneklerle açıklayabilir misiniz?

 1. İleri görüşlülüğü
 2. Sabırlı ve disiplinli.
 3. Açık sözlülüğü
 4. Vatan ve millet sevgisi.
 5. İdealistliği.
 6. Çok yönlülüğü
 7. Gerçeği arama gücü
 8. İyi kalpliliği.

Ne mutlu ki Atatürk?

ne-mutlu-ki-atatürk

Ne mutlu Türk’üm diyene, Mustafa Kemal Atatürk’ün, Onuncu Yıl Nutku’nun bitiminde Cumhuriyet Bayramı tebriği için söylediği sözdür. Daha sonra 1972 yılında Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı tarafından öğrenci andına eklenmiştir. Siyasi miting ve eylemlerde bir slogan olarak da kullanılmaktadır.

Atatürk’ün en sevdiği hobisi nedir?

Mustafa Kemal Atatürk’ün Hobileri Kitap okumayı, ata binmeyi, dans etmeyi, uçuş seyretmeyi ve yüzmeyi bir hayli severdi.

Bir liderin özellikleri nelerdir?

İyi Bir Liderde Olması Gereken 10 Özellik

 1. 1-Yüksek Empati Yeteneği.
 2. 2-Dürüstlük ve Adalet.
 3. 3-Yeniliğe Açıklık.
 4. 4-Takım Arkadaşlığı
 5. 5-Basitleştirme Yeteneği.
 6. 6-İlham Vermek.
 7. 7-Anlayış Göstermek.
 8. 8-Çatışmaları Yönetebilmek.

Atatürk neden iyi bir lider?

Verdiği savaşlarda asker kimliğini ortaya koyan, kurduğu devlet düzeniyle güçlü bir devlet adamı olduğunu kanıtlayan ve imza attığı devrim ve reformlarla ileri görüşlülüğünü gözler önüne seren Atatürk, bu başarıları sayesinde pek çok farklı unvana da layık görüldü.

Mustafa Kemal Atatürk neden örnek alınmalı?

Cevap. Çünkü o ülkemizi düşmanlara karşı el ele vererek onları yenebileceğimizi gösterdi. Asla pes etmedi, kararlıydı. Çok iyi kalpli biriydi.

Atatürk kimdir kısaca anlatınız?

atatürk-kimdir-kısaca-anlatınız

Mustafa Kemal Atatürk 1881 yılında Selânik’te Kocakasım Mahallesi, Islâhhâne Caddesi’ndeki üç katlı pembe evde doğdu. Babası Ali Rıza Efendi, annesi Zübeyde Hanım’dır. Baba tarafından dedesi Hafız Ahmet Efendi XIV-XV. yüzyıllarda Konya ve Aydın’dan Makedonya’ya yerleştirilmiş Kocacık Yörüklerindendir.

Atatürk idealist midir?

Atatürk’ün idealist yapısı, okul yıllarında şekillenmeye başlamıştı. İdealist yapısındaki belirgin özelliklerinden biri de hedefleri doğrultusunda zamana ve şartlara uygun bir zeminde, mantıklı ve gerçekçi bir uygulama meydana getirmekti.

Atatürk hangi özellikleriyle tanıyorsunuz?

Cevap: Atatürk’ü lider olması, askeri bir deha olması, vatanını çok sevmesi, ileri görüşlü olması ve çok çalışması gibi özellikleri ile tanırım.

5 faktör kişilik özellikleri nedir?

Bu 5 etmen Açıklık, Sorumluluk, Dışadönüklük, Uyumluluk ve Duygusal denge’dir (İngilizce’de Openness, Conscientiousness, Extraversion, Agreeableness, Neuroticism olarak bilinir ve kısaca OCEAN olarak geçmektedir).

Kaç tane kişilik tipi vardır?

Çevresel etkenlerden, ilişkilerden, inançlardan etkilenerek şekillenir. Ancak kişilik tiplerini inceleyen teorilere göre, insanların dışarıdan gelenleri algılama ve yargılama sürecinde bazı belirli etkenler bulunmaktadır. Bu etkenlere göre, kişilik 16 farklı tip ve 4 farklı kişilik özelliğinden oluşmaktadır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün güçlü yönleri nelerdir?

Atatürk’ün en çok öne çıkan güçlü yönleri sayalım.

 1. İleri görüşlü olması,
 2. Kararlı olması,
 3. Asker geçmişi olmasından dolayı disiplinli olması,
 4. Sabırlı olması
 5. Alçak gönüllü olması
 6. Çok yönlü biri olması
 7. Yeniliğe karşı açık birisi olması
 8. İyi bir lider olması

Olumlu kişilik özelliği nedir?

Olumlu özellik örnekleri: kibar, cömert, güçlü, esnek, şefkatli, iddialı, çalışkan, güvenilir, dürüst, pratik, sorumlu, asil, yetişkin, yaratıcı, tutarlı, değer-bilen, yetenekli, hızlı, duygusal, anlayışlı, sabırlı, düşünceli, sağlam, sözüne güvenilir, inisiyatif gösterebilen, hevesli, çok yönlü, eğitimli, deneyimli, …

Maybe you are interested in:

kesin gebelik belirtileri nelerdir?

Related searches

 1. atatürk’ün kişilik özellikleri 8. sınıf
 2. atatürk’ün hayatı
 3. atatürk ün i̇lkeleri
 4. atatürk kaç tane savaşa katılmıştır
 5. atatürk sözleri
 6. kişisel özellikler
 7. atatürk’ün yazdığı kitaplar

Leave a Comment