FAQ

Domates hangi mevsimde yetişir?

Domates ne zaman olur?

Ticari domates çeşitlerinin çoğu, dikim işleminden 7-10 hafta sonra hasat edilebilir. Dikim işleminden hasada kadar süren zaman çeşide, iklim koşullarına ve dikilen fidelerin yaşına bağlıdır.

Kış mevsiminde domates yenir mi?

Kış soğuklarında sağlığınızı koruyup hastalıklarla mücadele etmek istiyorsanız neler tükettiğinize dikkat etmelisiniz. Mevsimine göre beslenmek bu süreçte son derece önemli. Evet, kışın domates, salatalık, patlıcan, karpuz, kavun gibi yiyeceklerin tüketilmemesi gerektiğini hepimiz biliyoruz.

Domates en çok hangi şehirde yetişir?

Türkiye’de domates genellikle Ege, Akdeniz ve Marmara kıyılarına dağılmış durumdadır. BU bölgeler dışında Tokat ve Şanlıurfa illerinde de domates yetiştiriciliği yapılabilmektedir. Domates yetiştiriciliğinde ülkemizde ilk sırayı yaklaşık %20,6 ile Antalya ili alır. daha sonra ,2 ile Bursa, %7,8 ile İzmir ili gelir.

Armut domates ne zaman çıkar?

Buna rağmen yerel üretime ve hobi bahçeciliğine uygun olan doğal varyete, dalından toplanarak taze şekilde tüketilebilir. 3 cm boylu Kırmızı Armut Domates, ortalama 78 günde hasata durur.

Kışın domates nasıl yetişir?

Domateslerin kışın yetiştirilebilmesi için fidanların, eylül ayının sonundan kasım ayının sonuna kadar yetiştirilmesi gerekmektedir. Fideler, ocak ayına kadar sürekli olarak bir yerde muhafaza edilmektedir. Fideler sıcak suyla sulanır ve bulundukları ortamın ısısı 20-22°C olması gerekir.

Domates hangi iklimi sever?

Domates, sıcak ve ılıman iklim sebzesidir. Gündüz 17–26˚C, gece ise 14–18˚C’dir. Sıcaklık -2°C’ye düşerse, bitki tamamen zarar görür. 10˚C’nin altında ve 30˚C’nin üzerinde tozlanma ve döllenmede problemler ortaya çıkmakta, meyve bağlayamamaktadır.

Domates yaz mı kış mı?

1) Domates A ve C vitaminini karşılamanız için ideal bir yaz sebzesi olan domates girdiği her yemeği renklendirirken lezzet de katmaktadır. Kansızlığa karşı tüketiminin önem verilmesi gereken sebzeler arasında yerini alıyor.

Domates ile ne yenmez?

Domatesin genel olarak birçok şeyle bir araya getirilmesi zararlı. Örneğin domatesle peynir ya da ekmek ya da simit gibi hamur işleri de yememek gerekiyor. Çünkü domatesin içinde bulunan asitler nişastanın enzimlerini zayıflatırken peynirin içindeki sütün de kesilmesine neden oluyor.

Şubat ayında domates yenir mi?

ŞUBAT AYINDA DOMATES, SALATALIK, BİBER, PATLICAN, KABAK GİBİ YAZ SEBZELERİ YENMEZ!

Domates ne kadar sürede sulanır?

Kurak bölge şartlarında domatesin su ihtiyacı genel olarak şöyle bir dağılım gösterir; Mayıs ayında 3 günde bir su, Haziran ayında 2 günde bir su, Temmuz ayında 6 günde 5 su, Ağustos ayında 7 günde 4 su, Eylül ayında haftada bir olmak üzere toplam 18 kez sulanmalıdır.

Domates hangi ülkenin?

Domates (Solanum lycopersicum), patlıcangiller (Solanaceae) ailesinden, anavatanı Güney ve Orta Amerika olan, meyvesi yenebilen otsu bitki türü. Domatesin eş anlamlısı kızanak sözcüğüdür.

Domates hangi ülkeye ait?

Dünya domates üretiminde 2019 yılı itibariyle 62,8 milyon tonluk üretimi ile Çin ilk sırada, 19 milyon tonluk üretimi ile Hindistan ikinci, Türkiye 12,8 milyon ton ile üçüncü ve 10,9 milyon tonluk üretimi ile ABD dördüncü sırada yer almaktadır.

Yaz domatesi ne zaman çıkar?

Hasat Ve Verim:Serada domates yetiştiriciliğinde hasat tohum ekiminden itibaren yaklaşık 4.5-5 ay sonra başlar.Tek ürün yetiştiriciliğinde şubat ayında başlayan hasat temmuz ayına kadar sürer.Sonbahar yetiştiriciliğinde Kasım ayı ortalarında başlar,şubat ayı ortalarında biter.İlkbahar yetiştiriciliğinde ise Nisan …

Sivri domates ne zaman çıkar?

Çanakkale domatesinde açık alanda hasat genel olarak 20 Haziran’da başlar. Bu tarihten önce hasat yapılmamaktadır.

Uzun domates ne zaman çıkar?

Kasım ayı sonuna kadar hasat edilecek, raf ömrü uzun olan Çanakkale domatesi, özellikle İstanbul, İzmir ve Ankara gibi metropollerde tüketicilerin ilk tercihi oluyor.

Bu mevsimde domates yetişir mi?

Domates yaz aylarında en fazla yetiştirilen bitkiler arasında yer alır. Ancak günümüzde tarım alanında yaşanan gelişmeler sayesinde artık 4 mevsim boyunca domates üretebilmek mümkün olabiliyor. Fakat en sağlıklı ve lezzetli olan domates yaz aylarında doğal koşullar altında yetişen domateslerdir.

Kışlık domates ne zaman ekilir?

Tohumların Ocak-Nisan ayları arasında ekimi yapılır.

Domates verimini artırmak için ne yapmalı?

Domatesler, ceviz büyüklüğüne gelene kadar sulama yapılmaz. Ardından gelen büyüme süresince ise gelişimi için sulamaya önem verilmelidir. Yağışlı iklimlerde ekim yapıldıysa iki üç kez sulama yeterli olacaktır. Hasat zamanı ise domateste verim elde edilmesi için kuru ve serin havalar tercih edilmelidir.

Domates gunes ister mi?

Güneşi sever. Gün içerisinde 6-8 saat güneş alabilir.

Domates çiçek açtıktan sonra kaç günde bir sulanır?

Domates, toprağa ekildikten sonra 3’er gün aralıklarla su verilir.

Domates nasıl toprak ister?

Toprak isteği: Domates seçici olmamakla beraber süzek, humus ve organik maddece zengin, su tutma kabiliyeti iyi, tınlı topraklardan hoşlanır. Kumlu-tınlı topraklarda erkencilik gösterir.

İlkbahar ve yaz sebzeleri nelerdir?

İlkbahar mevsiminde tüketilmesi gereken meyve ve sebzeler

 1. Mart: Havuç, ıspanak, pırasa, brokoli, havuç…
 2. Nisan: Bakla, erik, kuşkonmaz, enginar…
 3. Mayıs: Kiraz, erik, çilek, enginar, soğan, bakla, kuşkonmaz, sarımsak…
 4. Yaz meyve ve sebzeleri de mevsiminde tüketildiğinde, vitamin bakımından son derece zengindirler.

Kış sebzeleri nelerdir?

Peki, kış mevsimi sebzeleri ve meyveleri neler? İşte mevsimin ürünleri: Sebzeler: Lahana, yer alması, turp, pazı, kereviz, ıspanak, pırasa, brokoli, brüksel lahanası, pancar, havuç ve karnabahar. Meyveler: Elma, portakal, muz, mandalina, ayva, nar, greyfurt ve kestane.

Maybe you are interested in:

şanlıurfa da gezilecek yerler?

Related searches

 1. Domates hangi mevsimde yetişir
 2. Bezelye hangi mevsimde yetişir
 3. Pırasa hangi mevsimde yetişir
 4. Biber hangi mevsimde yetişir
 5. Ispanak hangi mevsimde yetişir
 6. Patlıcan hangi mevsimde yetişir
 7. Limon hangi mevsimde yetişir
 8. Portakal hangi mevsimde yetişir

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu