FAQ

Hafta sonu nasıl yazılır?

Hafta sonu kelimesi ayrı şekilde yazılan kelimeler arasında bulunuyor. Yani bu kelimenin “haftasonu” şeklinde birleşik olarak kullanımı yanlış …

TDK hafta sonu nasıl yazılır?

Zamanla ilgili birleşik kelimeler: bağ bozumu, gece yarısı, gün ortası, hafta başı, hafta sonu vb.

Iyi hafta sonları nasıl yazılır?

iyi-hafta-sonları-nasıl-yazılır

“HAFTASONU” TDK YAZILIŞI NASIL, HAFTA SONU BİRLEŞİK Mİ, AYRI MI YAZILIR? Hafta sonu kelimesi ayrı şekilde yazılan kelimeler arasında bulunuyor. Yani bu kelimenin “haftasonu” şeklinde birleşik olarak kullanımı yanlış kullanım oluyor.

Cumartesi ye nasıl yazılır?

Bu kelime genellikle Cuma ertesi şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Cumartesi şeklinde olmalıdır.

Her hafta Salı günü nasıl yazılır?

TDK kurallarına göre normalde gün isimleri küçük harfle yazılır: salı, perşembe, pazar…. Ancak belirli bir tarihten bahsederken o zaman büyük yazmak gerekir: – İstanbul 29 Mayıs 1453 Salı günü fethedildi.

Üst geçit nasıl yazılır?

üst-geçit-nasıl-yazılır

TDK sözlüğe göre "Üst Geçit" ayrı yazılır.

Ayak üstü nasıl yazılır?

9. Somut olarak yer bildirmeyen alt, üst ve üzeri sözlerinin sona getirilmesiyle kurulan birleşik kelimeler bitişik yazılır: ayakaltı, bilinçaltı, gözaltı (gözetim), şuuraltı; akşamüstü, ayaküstü, bayramüstü, gerçeküstü, ikindiüstü, olağanüstü, öğleüstü, öğleüzeri, suçüstü, yüzüstü; akşamüzeri, ayaküzeri vb. 10.

Hacı Yatmaz nasıl yazılır?

TDK’ye göre kelimenin doğru yazılışı "hacıyatmaz" şeklindedir.

Salı günü nasıl yazılır?

Belirli bir tarih bildiren ay ve gün adları büyük harfle başlar: 29 Mayıs 1453 Salı günü, 29 Ekim 1923, 28 Aralık 1982’de göreve başladı. Lale Festivali 25 Haziran’da başlayacak. Belirli bir tarihi belirtmeyen ay ve gün adları küçük harfle başlar: Okullar genellikle eylülün ikinci haftasında öğretime başlar.

Çarşamba günü cümle içinde nasıl yazılır?

Doğrulanmış Cevap. Cevap: Çarşamba gün olarak kullanıldığı cümlelerde küçük harf ile yazılır. Gün ve ay adları tek başlarına kullanılırsa küçük harfle başlar.

Ucu ucuna nasıl yazılır?

Doğru kullanımı Ucu ucuna şeklinde olmalıdır.

Göz atmak nasıl yazılır?

Deyimler ayrı yazılır: akıntıya kürek çekmek, çam devirmek, çanak tutmak, gönlünden geçirmek, göz atmak, kulak asmak, kulak vermek, çantada keklik, devede kulak, yağlı kuyruk, yüz görümlüğü vb.

Ara yön nasıl yazılır?

Ara yönleri belirten kelimeler bitişik yazılır. Ara yönleri belirten kelimlerin doğru yazılışı şu şekildedir: "kuzeydoğu", "kuzeybatı", "güneydoğu", "güneybatı".

Dolma Kalem Nasıl Yazılır?

“Dolma kalem mi?” yoksa “Dolmakalem mi?” Nasıl Yazılır? işte sorunun cevabı aşağıdadır. Bu kelime genellikle Dolmakalem şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Dolma kalem şeklinde olmalıdır.

Çevre yolu nasıl yazılır?

“Çevre yolu mu?” yoksa “Çevreyolu mu?” Nasıl Yazılır? işte sorunun cevabı aşağıdadır. Bu kelime genellikle Çevreyolu şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Çevre yolu şeklinde olmalıdır.

Çalı Kuşu nasıl yazılır?

“Çalı kuşu mu?” yoksa “Çalıkuşu mu?” Nasıl Yazılır? işte sorunun cevabı aşağıdadır. Bu kelime genellikle Çalı kuşu şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Çalı kuşu şeklinde olmalıdır.

Yavru ağzı nasıl yazılır?

“Yavruağzı mı?” yoksa “Yavru ağzı mı?” Nasıl Yazılır? işte sorunun cevabı aşağıdadır. Bu kelime genellikle Yavru ağzı şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Yavruağzı şeklinde olmalıdır.

Bakar kör nasıl yazılır?

gibi sözler TDK’ye göre ayrı yazılır. Literatürde de bu şekilde kullanılmaktadır.

Şıpsevdi nasıl yazılır?

Kelimenin doğru yazılışı "şıpsevdi" şeklindedir.

Pekçoğumuz nasıl yazılır?

Merhaba 🙂 Cevap: →TDK’ya göre pek çoğu şeklinde yazılır.Yani ayrı yazılır.

Ayki nasıl yazılır?

ayki-nasıl-yazılır

Ayki mi ay ki mi? Türkçede ekler daima bitişik yazılır. Bir ek olduğu için ‘-ki’ ilgi eki de her zaman önündeki sözcüğe bitişik yazılır.

Maybe you are interested in:

bir gün nasıl yazılır?

Related searches

  1. hafta sonu meaning
  2. her şey nasıl yazilir
  3. tdk
  4. tdk sözlük
  5. her gün nasıl yazılır
  6. hiçbir nasıl yazılır

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu