FAQ

Isteğe bağlı sigorta nedir?

Kimler isteğe bağlı sigortalı olabilir?

İsteğe bağlı sigortalı olabilmek için T.C. vatandaşı olma şartı yoktur. Yasal olarak Türkiye’ de ikamet etme şartı vardır. Ölüm sigortasından gelir/aylık alanlar isteğe bağlı sigortalı olabilir. Yine kendi sigortalılığı nedeniyle gelir (aylık değil) bağlanmış olanlar isteğe bağlı sigortalı olabilirler.

Isteğe bağlı sigortalılık primi ne kadar?

Bunun % 20’si malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi, % 12’si genel sağlık sigortası primidir. Buna göre 2022 yılı için; prime esas günlük kazanç alt sınırından kazanç beyanında bulunan bir isteğe bağlı sigortalının ödemesi gereken aylık prim tutarı 1.601,28 TL’dir.

İsteğe bağlı sigortalı olmak için ne yapmalıyım?

İlk defa isteğe bağlı sigorta yaptırmak isteyen kişilerin e-Devlet üzerinden ya da bildirge ile ikametgahlarının olduğu ilçedeki SGK birimlerine başvurmaları gerekir. Tekrar isteğe bağlı sigorta yaptırmak isteyen kişiler ise talep dilekçesiyle başvurmalıdır.

Isteğe bağlı sigorta ne oluyor?

İsteğe bağlı sigorta; kişilerin isteğe bağlı olarak prim ödemek suretiyle uzun vadeli sigorta kollarına ve genel sağlık sigortasına tâbi olmalarını sağlayan bir sigorta uygulamasıdır.

Isteğe bağlı sigorta primi toptan ödenir mi?

İsteğe bağlı olarak prim yatıranların uzun vadeli sigorta kollarına ve genel sağlık sigortasına tabi olmasını sağlar. Yaş şartı tamamsa borçlanma yoluyla toplu ödeme ile erken emeklilik mümkün olabilir.

Isteğe bağlı sigorta primi 2022 aylık ne kadar?

2022 İsteğe Bağlı Sigorta Primi Ne Kadar Oldu? 2022 yılı itibarıyla isteğe bağlı sigorta primi en az 1.144,80 TL, en fazla ise 8.586,05 TL olarak belirlenmiştir.

Isteğe bağlı sigortalı emekli olabilir mi?

Yani isteğe bağlı sigorta; kişilerin kendi istekleriyle primlerini ödeyerek Genel Sağlık Sigortası’ndan (GSS) faydalanmalarını ve emekli olmalarını sağlıyor.

Isteğe bağlı sigorta türleri nelerdir?

En çok ilgi gören isteğe bağlı sigorta türleri şunlardır:

 1. Bireysel Emeklilik Sigortası
 2. EK-5 Tarım Sigortası / SSK.
 3. Ev Hanımları için Bağkur.
 4. 4/C Emekli Sandığı Ödemesi.
 5. 4/B Bağkur.
 6. Konut Sigortası
 7. Hayat Sigortası
 8. Seyahat Sigortası

Isteğe bağlı SSK mı bağkur mu?

1 Ekim 2008 tarihinden itibaren isteğe bağlı sigortaya ödenen primler 4/1-b (Bağ-Kur) kapsamında sayılmaktadır.

Isteğe bağlı sigorta en fazla kaç gün ödenir?

-İsteğe bağlı BAĞ-KUR (4B) kişiler normal emeklilik için 9.000 gün prim ödemesi yaparak, -Ev hanımları 9.000 gün prim ödemesi yaparak, İsteğe bağlı sigorta tutarı ne kadardır. İsteğe bağlı sigorta primi, prime esas kazanç alt sınırı ile üst sınırı arasında sigortalı tarafından belirlenen prime esas kazancın %32’sidir.

Ev hanımı isteğe bağlı sigorta nasıl yapılır?

Sosyal güvencesi olmayan kadınlar, çalışmalarına gerek kalmadan Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) başvurarak kendilerini sigortalı yaptırabilir. Bunun için düzenli olarak her ay prim ödemek gerekiyor. Brüt asgari ücretin (temmuz itibarıyla 5 bin 500 lira oldu) yüzde 32’sini yatırarak isteğe bağlı sigortalı olunabiliyor.

6 yıl erken emeklilik kimleri kapsıyor?

Anneler sigorta olduktan sonra 2160 gün kazanıp 6 yıl erken emekli olabiliyor. Erkek sigortalılara tanınan askerlik borçlanmasının bir benzeri de annelere tanınıyor. Anneler sigorta olduktan sonra 2160 gün kazanıp 6 yıl erken emekli olabiliyor.

Para yatırarak emekli olunur mu?

Toplu para ödeyerek çalışmadan emekli olabilmek mümkün. Toplu para ödeyerek emekli olabilmenin birinci koşulu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve ikamet etmektedir. İkinci koşul ise sigortalı şekilde çalışmamak. Sigortalı olarak çalışılıyorsa 30 günden az ya da tam gün çalışmamak gerekiyor.

Isteğe bağlı sigortalılar sağlıktan yararlanabilir mi?

Sağlıktan yararlanabilir mi? 5510 sayılı Kanun kapsamında Türkiye’de ikamet edenlerden 18 yaşını doldurmuş kişiler, isteğe bağlı sigortalı olabilecekler ve sağlıktan da yararlanabileceklerdir.

Kendim sigortamı nasıl öderim 2022?

Verilen tanımlamadan anlaşıldığı gibi isteğe bağlı sigorta yaptıran kişiler, Ocak 2022 dönemi prim borçlarını 28 Şubat 2022 tarihine kadar ödeyebilirler. Primlerin ödemeleri SGK anlaşmalı bankalar ve kredi kuruluşları, PTT ve e-SGK uygulaması üzerinden yapılabilir.

Isteğe bağlı sigorta primi ödeyen işsizlik maaşı alabilir mi?

CEVAP: İşsizlik parası alırken isteğe bağlı sigortalı olarak prim ödemeniz mümkün. Ancak gelir getirici bir işte çalışmanız durumunda işsizlik ödeneği kesilir. İsteğe bağlı prim ödeme, gelir getirici bir iş olarak kabul edilmediği için işsizlik paranız kesilmeden prim toplayabilirsiniz.

Kendi kendime nasıl emekli olurum?

İşte ayrıntılar… Çalışmayan vatandaşlar amacıyla emekli olmanın tek yolu isteğe bağlı prim ödenmesi. İsteğe bağlı prim SGK doğrultusundan her sene ilan edilen oranlar üstünden prim ödenmesiyle mümkün. Çalışma hayatında yer almayan kadınlar emekli olmak istediklerinde aylık isteğe bağlı prim ödeyecekler.

Maybe you are interested in:

ekonomik güven endeksi nedir?

Related searches

 1. isteğe bağlı sigorta primi ne kadar
 2. isteğe bağlı sigorta şartları
 3. i̇steğe bağlı sigorta başvuru
 4. isteğe bağlı sigorta kaç yıl ödenir
 5. i̇steğe bağlı sigorta giriş bildirgesi
 6. i̇steğe bağlı sigorta ne kadar
 7. i̇steğe bağlı sigorta primi ödeme nasıl ödenir
 8. isteğe bağlı emeklilik toplu ödeme

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also
Close
Back to top button