Kilometresi düşürülmüş araç nasıl düzeltilir?

Kilometre düşürülmüş araç alınır mı?

Yüksek mahkeme, satıcının, sattığı aracın kilometresinin düşürüldüğünün bilmemesi halinde bile gizlenen ayıplardan sorumlu olduğuna hükmetti. Emsal nitelikteki kararla kilometresinin düşürüldüğü ortaya çıkan araç, satıcıya verilip bedeli iade alınabilecek.

Km düşürme Expertizde çıkar mı?

Size kilometresi düşürülmüş araç satan kişiye dolandırıcılık suçundan dava açabilirsiniz. Davayı açabilmeniz için ise kilometrenin düşürüldüğüne dair bir kanıta yani ekspertiz raporuna ihtiyacınız olacaktır.

Araç km düşürme davası kime açılır?

Yani araç km düşürme işlemini satıcı yapmamış olsa, bunu kendisinden önce birisi yapmış olsa ve satıcı bundan haberdar olmasa bile satıcı sorumlu olur. Kilometresi düşürülmüş araç alan kişi de satıcıya başvuracaktır.

Km’si ile oynanan araç nasıl anlaşılır?

Kilometresi düşürülmüş araç nasıl anlaşılır?

 1. Aracın bakım kayıtlarını incelenmelidir.
 2. Araç plaka numarası ve motor şasi numarası 5664’e SMS atılarak Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi sorgulaması yapılmalıdır.
 3. Araç muayene kayıtları incelenmelidir.
 4. Aracın sigorta şirketindeki kayıtlı bilgileri incelenmelidir.

Kilometresi ile oynanmış araç muayeneden geçer mi?

Kilometresi ile oynanmış araçlar muayeneden geçerken km uyuşmadığı için muayenede hafifçe kusur olarak kayıt altına alınır ama kalmasına etki edecek bir kusur değildir. Km düşürülmüş araç dahi olsa muayeneden rahatça geçecektir.

Km düşürme cezası nedir?

Yargıtay tarafından açıklanan karara göre ikinci el araç kilometre düşürme işlemi, dolandırıcılık suçu kapsamında değerlendiriliyor. Aracın kilometresinin düşürüldüğü tespit edilirse satıcıya 7 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılabiliyor.

Aracın km sinin ne zaman düşürüldüğü nasıl anlaşılır?

Araçların plaka ve şasi numaralarından tramer (SMS Sorgu: 5664) sorguları yapılmalıdır. Sigorta şirketlerinden, aracın bilgileri verilerek gerekli sorgulamalar yapılmalı ve kaçıncı sahibi olacağınız öğrenilmelidir. Kısa süre önce alınmış ve satılıyorsa şüphe duyulmalıdır.

Araç beyni değişince km sıfırlanır mi?

Bu durumda eğer ki araç dijital donanımlı bir modelse şanzıman beyni, motor beyni, abs/esp vb. donanımlardan dolayı hata kaydını km ile kaydedebilir. Detaylı inceleme sonrasında bu bilgilere ulaşmak mümkün olabilse de bu bilgilerinde sıfırlanması ne yazık ki mümkündür.

Km nin orjinal olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Araç kilometresini internetten veya SMS yoluyla, şasi numarası ve plaka bilgileriyle sorgulayabilirsiniz:

 1. PTT Kilometre ve Muayene Sorgulama sayfasından.
 2. 5664’e SMS göndererek.

Otomobilin km’si ile oynamak suç mu?

Araç kilometresini düşüren vatandaşlar, yasal olarak suç işlemiş sayılır.

Arabanın kilometresi ile oynanmış ne yapabilirim?

Bazen de kilometresiyle oynanmış bu araçları, dostumuzdan veya akrabalarımızdan satın alırız. Bu durumda işte bu kişiye karşı dava açmak istemiyorsanız, aracı satın aldığınız kişi, kendisinden önceki sahibine dava açmalıdır.

Km düşürme muayenede çıkar mı?

Evet kilometresi düşürülmüş araç muayeneden geçer. Fakat burada hukuki haklarınız olduğunu da unutmayınız. Eğer aracı aldığınız kişi aracın km’ sini düşürmüşse satıcıya karşı dava açabilirsiniz.

Araç km düşürme davası ne kadar sürer?

Kilometresi düşürülmüş aracı satın alan kişinin SATICI’ya karşı dava açma süresi 2 yıldır. Bu süre aracın satın alındığı tarihten itibaren işlemeye başlar. Ancak kilometre ile oynama işlemi aracı size satan satıcı tarafından yapılmışsa, araçtaki bu ayıp sizden hile ile saklandığından 2 yıllık zamanaşımı süresi işlemez.

Kilometre göstergesi çalışmıyor muayeneden geçer mi?

Yani işin özü ilk muayeneye gir farkederse Yeni km sayacı İle değiştirin, hafif kusurlu şekilde geçersiniz.

Km sıfırlama nasıl yapılır?

Kilometre sayacı TM üzerindeki tüm bilgileri (örneğin, kilometre, ortalama tüketim, ortalama hız ve sürüş süresi) sol kumanda kolundaki RESET üzerine uzun basarak sıfırlayın. RESET düğmesi üzerine kısa basış sadece kilometreyi sıfırlar.

Kilometre nasıl geri alınır?

Sayaçlı (analog) ve Digital Kilometre Nasıl Düşürülür. Sayaçlı kilometre düşürme işleminde kilometre saati kısmına belli aparatlarla müdahale edilerek istenilen kilometreye varana kadar devam ettirilir ve bırakılır. Bu işlem aparatın monte edilmesinden bitimine kadar en fazla yarım saat ile bir saat arası sürmektedir.

Arabanın orijinal kilometresi nasıl öğrenilir?

Ancak bunun için aracın son TÜVTÜRK muayene bilgisinin kullanıcı elinde bulunması gerekmektedir. Bu kanal üzerinden sorgulama yapabilmek için TÜVTÜRK sitesine giriş yaparak ilgili alandan ücretsiz bir şekilde aracınızın kilometre bilgisini sorgulayabilirsiniz.

Araç kaç km’de muayeneye girmiş?

Kilometre sorgulaması yapmak için aracın plaka veya şase numarası bilgisine ihtiyaç vardır. Otomobilin plakasının veya şase numarasının 5664’e bitişik yazılarak mesaj atılması gerekir. Daha sonra kilometre bilgileri kişiye ulaştırılır.

Bir araç yılda ortalama kaç km yapar?

Taşıtların bir yılda yaptıkları ortalama kilometreler incelendiğinde; 2019 yılında sırasıyla otobüslerin 45 bin 100, kamyonların 44 bin 346, minibüslerin 24 bin 636, kamyonetlerin 16 bin 562, otomobillerin 13 bin 325 ve motosikletlerin 3 bin 854 kilometre yaptığı hesaplandı.

Km saati nasıl tamir edilir?

Yapılan İşlemler

 1. Akünün eksi kutbundaki kablo sökülür.
 2. Hız göstergesindeki conta gevşetilip sayaç çıkartılır.
 3. Arkada kalan kablolar, günlük kilometre sayacı ve hız göstergesi sökülür.
 4. Son olarak motor gövdesi çıkarılıp yeni dişli yerleştirilir ve parçalar tekrar yerine konulur.

Kilometre göstergesi neden çalışmaz?

Kilometre Teli Arızası: Kilometre teli eski model araçlarda bulunur. Zamanla eskir çürür ve hatta kopabilir. Bu durumda hız göstergeniz çalışmayacaktır. Sorunun çözümü için kilometre telinin değişimi gerekir.

Km saati neden eksik gösteriyor?

Artma sonucu lastiğin her bir kilometrede atacağı tur sayısı azalacağı için de hız göstergesi daha düşük bir hız göstermeye başlar. İki lastik arasında %3.2 oranında hız farkı oluşur. Bu fark sonucu 100km/saat ile gösteren bir göstergede yapılan gerçek hız 103.2 km/saat’dir yani gösterge eksik gösterir.

PTT km sorgulama nasıl yapılır?

PTT KM SORGULAMA Bu sorgulama ekranın diğer adı HGS km sorgulama olarak bilinmektedir. https://hgs.pttavm.com/arac-km-sorgula sitesini ziyaret edin. Sorgulama yapmak istediğiniz türü seçin. Plaka no ya da şasi no seçeneğinden bir tanesini seçin.

Plakadan araç km sorgulama nasıl yapılır?

PTT’nin Kilometre ve Muayene Sorgulama sayfasına gidin. Üst kısımda, menüde yer alan ‘KM Sorgulama’ seçeneğine tıklayın. Plaka ve şasi bilgilerini girin. Sorgulama sonucunun gönderileceği ve aktif olarak kullandığınız mail adresini girin ve ‘İleri’ butonuna tıklayın.

Kaç bin km den sonra araba alınmaz?

Özellikle dediğimiz gibi 200 bin km üzeri araçlarda problemlerin artık başlama ihtimalinin yükseldiğini belirttik ancak sağlıklı ve bakımları tam eksiksiz olarak yapılmış bir dizel motor 1 miliyon km ye kadar kullanılabilir.

Çok kilometre yapan araba alınır mı?

Temiz kullanılmış ve bakımları eksiksiz yapılmış yüksek kilometreli bir aracı gönül rahatlığı ile alabilirsiniz. Uzun bir zaman diliminde genellikle şehirlerarası yollarda yapılmış kilometreler otomobili olumsuz anlamda etkilemeyecektir.

Dizel araba yıllık kaç km’de alınmalı?

Genel olarak; yılda 15.000 km’nin üzerinden kullanım yapan araç sahipleri için dizel motorlu araçları tercih etmenin tasarruf açısından daha doğru olacağını söyleyebiliriz. Eğer yıllık 15.000 km araç kullanımınız olmayacaksa, benzinli araç tercih edebilirsiniz.

Hız göstergesi nasıl tamir edilir?

Hız göstergesi tamiri için akünün eksi kutbundaki kablo sökülür. … Yapılan İşlemler

 1. Akünün eksi kutbu sökülür.
 2. Hız göstergesinin arkasındaki conta sökülür.
 3. Göstergenin arkasındaki kablolar sökülüp sistem dışarı çıkarılır.
 4. Sistem içinde arızalı olduğu anlaşılan parça yeni parça ile değiştirilir.

Devir saati ağır kusur mu?

Ama devir saatinin çalışmaması hafif kusur.

Araç gösterge paneli arızası nasıl anlaşılır?

Belirtiler Nelerdir?

 1. Gösterge paneli aydınlatmasının azalması veya hiç yanmaması.
 2. Araç sallandığında göstergelerin de sapması.
 3. Göstergelerin bilgileri doğru göstermemesi.
 4. Kilometre, hız, yakıt göstergesi gibi analog veya dijital olan göstergelerin çalışmaması.

Km müşürü nedir?

Kilometre sensörü, aracın sürüş sırasında yaptığı hız ve kilometre bilgisini gösterge panelinde göstermektedir. Bu sayede sürücüler, bulundukları sürüş seyrinde kaç kilometre yaptıklarını ve hızlarını görebilirler.

Km sensörü nasıl çalışır?

Dişli Tip Hız-Kilometre Sensörü Nasıl Çalışır? Sensörde ve şanzıman çıkış milinde plastik sonsuz vida dişler bulunmaktadır, böylece şanzıman çıkış milinin dönüş hareketi, hız sensörüne iletilmekte, hız sensörüyse bu dönüş hareketini elektrik siyallerine dönüştürerek elektronik kontrol ünitesine göndermektedir.

Kilometre dişlisi nedir?

Dişli tip KM sensöründe sonsuz bir vida dişleri vardır. Bu vida dişler şanzıman çıkış milinde bulunmaktadır. Şanzıman çıkış milindeki dönüş hareketi KM sensörü yardımıyla hız sensörüne iletilmektedir. KM sensörü bu hız hareketini elektronik sinyallere dönüştürmek suretiyle araçtaki elektronik kontrol ünitesi iletir.

Arabaların hız göstergesi yanlış mı?

Evet, otomobillerin göstergesi, aracı gerçek hızından daha hızlı gösteriyor. Yani örneğin aracın ibresi 70 km/s hız gösterdiğinde, aslında gerçekte 64-65 km/s hızla yol alıyorsunuz.

GPS ile hız ölçümü doğru mu?

Gps kesinlikle doğru veriyi gösterir. Km saatinizde 3 km lik sapma gene az bazı araçlarda bu oran %10’a kadar çıkıyor. gps de denizden yükseklikte mevcut ama genelde tam sonucu sıfır hatayla veremiyor, gps hızı da sıfır hatayla veremez…

Maybe you are interested in:

keçeleşen halı nasıl düzeltilir?

Related searches

 1. Orjinal km tespiti
 2. Şanzımandan km sorgulama

Leave a Comment