Mektup Nasıl Yazılır?

 1. Mektup kesinlikle çizgisiz beyaz kağıda yazılmalıdır.
 2. Kağıdın sadece bir yüzü kullanılmalıdır.
 3. Mektup kurşun kalemle değil tükenmez kalemle yazılmalıdır.
 4. Mektup kağıdının sağ üst kısmına yazıldığı yer ve tarih yazılmalıdır.
 5. Mektup yazıldıktan sonra imzalanmalı.

Mektubun içine adres yazılır mı?

Mektup zarfı üzerinde yer alan kısımlarda sol üst köşeye gönderenin adı soyadı ve altına adresi yazılır. Mektup zarfının sağ üst köşesine ise almış olduğumuz pulu yapıştırmanız gerekir. Mektup zarfının sağ alt köşesine ise alıcının adı soyadı ve adres bilgileri yazılmalıdır.

Mektupta tarih nereye yazılır?

Mektup mutlaka mürekkepli kalem ile yazılır. Sağ üst köşeye mutlaka tarih yazılır.

Kişiye özel mektup nasıl yazılır?

 1. Mektuplar kurşun kalemle değil tükenmez ya da mürekkepli kalemlerle yazılmalıdır. …
 2. Mektuplar tükenmez ya da mürekkepli kalemle yazılacağı için sayfanın arkasında izi çıkar. …
 3. Sağ kısma tarih yazılmalıdır.
 4. Mektubun giriş kısmında hitap sözcüğü yazılır. …
 5. Mektup ne çok kısa ne de çok uzun olmalıdır.

Mektup türü nasıl yazılır?

Mektuplar yazılırken temiz ve düzenli bir kağıda itina ile yazılması gerekir. Özel mektuplar aile bireylerine ve ya arkadaşlara yazılır. Edebi mektuplar ile özel ve ince bir dil ile yazılmaktadır. Sanatçıların ve edebiyat ile uğraşan kişilerin genel konulara göre yazdıkları özel mektuplara da edebi mektup denilir.

Mektuba nasıl başlanır örnek?

Mektuba başlarken kime yazılıyorsa o kişiye hitabetle başlanmalı, bu hitabet yazılan kişiye göre saygı veya samimiyetle belirtilir. örneğin ‘sevgili anneciğim’ veya ‘sayın müdür’ gibi. Hitap bölümünden sonra giriş bölümünde mektubun neden yazıldığı kısaca belirtilir.

Mektup adres bilgileri nasıl yazılır?

Bir mektupta doğru adres yazılışı şu şekilde olmalıdır. Sol üst köşede gönderici adres bilgileri, sağ alt köşede ise alıcı bilgileri yani, mektubu teslim alacak kişinin bilgileri ve adresi yer almalıdır. İlk satırda isim ve soyisim olmalıdır. İkinci satırda mahalle ismi yazılmalıdır varsa şirket bilgileri.

Mektubun sonunda ne yazılır?

Resmi bir kapanış yazmak istiyorsan "Saygılarımla", "İçtenlikle" veya "En iyi dileklerimle" ifadelerini göz önünde bulundur. Mektubun ton olarak daha samimi ise "Sevgilerimle", "Kendine iyi bak" veya "Hoşça kal" yazmayı dene.

Mektup Nasıl Yazılır ve kuralları nelerdir?

Mektup Yazma Kuralları Nelerdir

 1. Mektup yazmak için mürekkepli kalem gerekir.
 2. – Sağ üst köşeye tarih yazılır.
 3. -Her mektup bir hitap ifadesiyle başlar.
 4. – Duygu, düşünce ve istekler ifade edilir veda cümlesiyle mektup bitirilir.
 5. – Sağ alt köşeye isim yazılarak imza atılır.

Resmi kurumlara mektup nasıl yazılır?

Resmî mektuplar; Çizgisiz beyaz kâğıda yazılmalı, kâğıdın üst tarafından 4 cm, sağ tarafından 4 cm, sol tarafından ise 3 cm boşluk bırakılmalıdır. İki santim aşağıda ve ortada olmak üzere yazının yazıldığı kurumun adresi olmalıdır. Başlık, metin ve son kısım diye üç bölüme ayrılır.

Özel mektup nasıl olur?

Tanınmış kişiler arasında da özel mektuplar yazılabilir. Bir edebiyatçı da özel mektup yazar fakat bu tip bilinen kişilerin yazdığı özel mektupların diğer adı Edebi Mektuplardır. …

 1. Beyaz ve çizgisiz kağıda yazılır.
 2. Kağıdın arka yüzü kullanılmaz. …
 3. Kağıdın sağ üst kısmına tarih ve mektubun yazıldığı il yazılır.

Mektup nasıl yazılır ornekleri?

 1. Mektup kesinlikle çizgisiz beyaz kağıda yazılmalıdır.
 2. Kağıdın sadece bir yüzü kullanılmalıdır.
 3. Mektup kurşun kalemle değil tükenmez kalemle yazılmalıdır.
 4. Mektup kağıdının sağ üst kısmına yazıldığı yer ve tarih yazılmalıdır.
 5. Mektup yazıldıktan sonra imzalanmalı.

Mektup türünün ilk örneği nedir?

16. yüzyılda yaşayan Fuzuli’nin yazdığı Şikayetname ilk mektup örneğidir. Tanzimat Dönemi’nden itibaren posta pulu da kullanılarak ayrı bir kurum oluşturulmuş ve mektup türü yaygınlık kazanmıştır. Şinasi’nin Paris’ten annesine yazdığı mektup bu dönemin ilk örneklerindendir.

Mektup türü nedir?

Mektuplar, dört grupta sınıflanmaktadır: Özel Mektuplar. Edebî Mektuplar. Resmî ve İş Mektupları Açık Mektuplar.

Mektup Türleri Nelerdir?

Bu nedenle “Mektup nedir?” sorusunun cevabını kısa bir şekilde vermek doğru olmayacaktır.

 1. Mektubun Özellikleri.
 2. Özel Mektuplar.
 3. Resmi Mektuplar.
 4. İş Mektupları
 5. Edebi Mektuplar.

Mektup hangi kalemle yazılır?

Resmi bir mektup keçeli veya kaliteli bir tükenmez kalemle yazılabilirken, özel mektuplarınızı mavi ya da siyah renkli kalem ile yazılması uygundur. Kırmızı kalem yazışmalarda asla kullanılmayacak bir renktir. Okunaklı yazmaya özen gösteriniz ki, karşınızdaki mektubunuzu keyifle okuyabilsin.

Sevgiliye mektup nasıl başlanır?

Sevgiliye Yazılan Mektup Nasıl Başlar? Mektuba başlamadan önce, ilk sayfanın sağ üst köşesine tarihi yazarak başla. Bu ilişkinize dair bir kayıt oluşturmana yardımcı olur. Sevgilin, yıllar sonra mektubu tekrar okuduğunda, bunun o zamandaki tutkunuzun bir yansıması olduğunu anlayacaktır.

Cezaevine mektup örnekleri nasıl yazılır?

Cezaevi Zarfının Üzerine Neler Yazılmalı? Zarfınızın sol üst köşesine gönderenin adı, soyadı, adresi ve sağ alt köşesine alıcının adı, soyadı, cezaevi adı, cezaevi tipi, varsa cezaevi nosu yazılmalıdır. Alıcının koğuş numarasını biliyorsanız bu bilgiyide ekleyebilirsiniz. İsteğe bağlı olarak (alıcının baba adını, T.C.

Cezaevinde olan birine nasıl mektup yazılır?

Yazacağınız mektubu, mektup zarfı içerisine koyduktan sonra en yakın PTT şubesine giderek postaya verebilirsiniz. Zarfınızın sol üst köşesinde gönderen ad, soyad, adres bilgileri, sağ alt köşesinde ise alıcıya ait ad, soyad, cezaevi adı, cezaevi tipi, varsa cezaevi nosu gibi adres bilgileri yer almalıdır.

Adres nasıl yazilir örnek?

Adres sıralaması mahalle, cadde, sokak, mevki, apartman numarası / daire numarası, İlçe/İl şeklinde olmalıdır. Papatya mahallesi kısaltılmışı Papatya mah. olacaktır. Fenerciler sokak kısaltılması Denizciler sok. olacaktır.

Posta gönderirken adres nereye yazılır?

ZARFIN ÜZERİNE ADRES NASIL YAZILIR? Zarfın üzerine adres yazmak için zarfın; sağ alt, üst ve sol alt, üst kısmı kullanabilirsiniz.

Adres bilgileri nasıl yazılır?

Bu doğrultuda her birimizin bu adres bilgilerini eksiksiz şekilde biliyor olması gerekmektedir. Adres yazımı şu şekilde yapılmaktadır, – Mahalle, cadde, sokak, mevki, apartman numarası / daire numarası, Ilçe / Il şeklinde yazılmaktadır.

Mektupta saygılarımla nereye yazılır?

Metin bölümü ile imza bölümünün arasına imza kısmına dahil olacak şekilde yazılır. Saygı ile metin ve imza bölümleri arasında iki satır boşluk bırakılır. Sonuna virgül konur. Örnek: "Saygılarımla" veya "Saygılarımızla,".

Mektup sonu nasıl bitirilir ingilizce?

Mektubun için teşekkürler. Thank you for your letter. Senden tekrar haber almak güzeldi. It was good to hear from you again.

Mektup nasıl yazılır Türkçe?

Mektup yazmak için mürekkepli kalem gerekir. Sağ üst köşeye tarih yazılır. Her mektup bir hitap ifadesiyle başlar. Duygu, düşünce ve istekler ifade edilir veda cümlesiyle mektup bitirilir.

Zarf nasıl doldurulur örnek?

Gönderici ve Alıcı Bilgileri Nasıl Yazılmalı?

 1. Gönderici adı, soyadı, adresi mektup zarfının sol üst kısmına yazılmalı.
 2. Alıcı adı, soyadı, adresi mektup zarfının sağ alt kısmına yazılmalı.
 3. Zarfın sağ üst kısmını boş bırakmaya özen gösterin. Çünkü sağ üst kısma posta pulu eklenecektir.

Zarf üstü nasıl yazılır?

* Posta pulu zarfın sağ üst köşesinde, * Gönderici adresi ve posta kodu zarfın sol üst köşesinde, * Alıcının adresi ve posta kodu, zarfın sağ alt kısmına ve zarfın alt kenarında 2- 2,5 cm boşluk kalacak şekilde olmalıdır.

Resmi mektup sayı bölümü nerede?

Mektup, cevap mahiyetinde ise "ilgi" hanesine cevabı olduğu mektubun sayı ve tarihi, "konu" hanesine de kısaca amaç yazılır. Bu yapıldıktan sonra iki ya da üç satır aralığı bırakılarak mektup yazılır. Resmî mektuplarda açık, kesin, anlaşılır bir dil kullanılır.

PTT ile mektup nasıl gönderilir?

Öncelikle yazdığınız mektubu bir mektup zarfına koymalısınız. Zarfınızın üzerine alıcı ve gönderen kişi bilgilerini, adreslerini yazdıktan sonra mektubunuzu size en yakın PTT şubesine götürebilirsiniz. Zarf üzerine hangi bilgileri nasıl ve nereye yazacağınızı bilmiyorsanız buraya tıklayarak bilgi edinebilirsiniz.

Mektup zarfı nasıl yapılır?

Kısaca nasıl zarf yapılacağını tanımlamak gerekirse; öncelikle bir parça kağıdı (A4 boyutu uygun) dörtgen yapacak şekilde ikiye katlayalım. Kenarlarını yapıştırıcı vasıtası ile yapıştıralım. Üst kenarının küçük bir kısmını tekrar kıvıralım. Burası mektubun zarfın içerisine girecek yeridir.

Mektup sayfa düzeni nasıl olmalıdır?

1- Kağıt düzeni; Her ebatta ve çeşitte kağıda mektup yazılmaz. A4 ebadında, çizgisiz, mümkünse beyaz bir kağıda yazılması gerekiyor. Yazacağınız yazının boyutuna bağlı olarak üstten, alttan ve kenarlardan belirli boşluklar bırakmalısınız. Ayrıca yazarken bu boşlukları taşırmamaya özen gösterin.

Maybe you are interested in:

diploma notu nasıl hesaplanır ortaokul?

Related searches

 1. Mektup nasıl yazılır
 2. Resmi mektup Nasıl yazılır
 3. Edebi mektup Nasıl yazılır
 4. Arkadaşa mektup Nasıl yazılır
 5. Eski mektup örnekleri
 6. Resmi mektup Örneği
 7. Edebi mektup örnekleri
 8. Başbakana mektup nasıl yazılır örnek

Leave a Comment