FAQ

Mevlid kandilinde neler yapilir?

Mevlid gecelerinde toplanarak, mevlid kasidesi okumak, tatlı şeyler yedirip içirmek, hayrat ve hasenat yapmak, böylece, o gecenin şükrünü yerine …

Mevlid Kandili gecesinde neler yapılmalı?

mevlid-kandili-gecesinde-neler-yapılmalı

Mevlid gecelerinde toplanarak, mevlid kasidesi okumak, tatlı şeyler yedirip içirmek, hayrat ve hasenat yapmak, böylece, o gecenin şükrünü yerine getirmek müstehaptır. Salihlere elbise ve benzeri hediye vermek, bu geceye hürmet etmek olur. Bunları Allah rızası için yapmak çok sevap olur.

Mevlid Kandili ne dağıtılır?

Mevlid Kandili, Regaib Kandili, Miraç Kandili, Berat Kandili ya da Kadir Gecesi olsun helva, kandil simidi, lokma yapıp dağıtmanın çok önemli bir yeri vardır kültürümüzde. Bu günlerde yardımlaşma ve paylaşımlar hem toplum olma olgumuzu arttırır hem de bu özel dini günlerin sevabını arttırır.

Mevlid Kandili ne çekilir?

"Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm"; "Allah" zikirlerini çekmek büyük sevaptır. Mevlid gecesinin manevi zenginliğinden faydalanmak için Hatm-i Enbiya da yapılabilir. Hatm-i Enbiya, mübarek gün ve gecelerde, evliyaullah ve tasavvuf ehli tarafından yapılır ve tavsiye edilir.

Mevlit Kandili’nde hangi salavatlar getirilir?

Mevlit Kandili tesbihleri ve zikirleri şu şekildedir; Hz. Peygamber’e en kısa şekilde, "Allahümme salli alâ Muhammed" veya "Sallallahü aleyhi ve sellem" ya da "Allahümme salli alâ Seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihî ve bârik ve sellim" diye salât-u selam getirilir.

Mevlid kandilinde ne diye dua edilir?

Ya eyyühellezine amenû sallû aleyhi ve sellimû teslima. Sadekallahül-azıym. 100 kere: Salevat-ı şerife, 500 kere: Rabbena zalemna enfüsena ve in lem tağfir lena ve terhamna lenekûnenne minel-hasirin.

Mevlid kandilinde tesbih çekerken ne söylenir?

Mevlid Kandilinde "Lâ ilâe illallah", "Allahümme salli alâ seyyidinâ muhammedin ve alâ âli seyyidinâ muhammed", "Estağfirullah", "Sübhànallah", "Elhamdülillâh", "Allahu ekber", "Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm", "Allah" zikirlerini çekmek büyük sevaptır.

Evde kandilde ne pişirilir?

Kutsal günlerimizden olan kandillerde yenmesi adetten olan kandil simidi en sevilen hamur işlerinin başında geliyor. İçindeki mahlep sayesinde benzersiz bir tadı ve kokusu olan kandil simidini, fırınlardan ve pastanelerden alabileceğiniz gibi kendiniz evde de yapabilirsiniz.

Mevlit okuyan kişiye ne ad verilir?

İslâm musikîsinde “mevlîd” okuyanlar, Farsçadan türetilmiş "mevlidhan" tâbiri ile nitelendirilir.

Kandil gecesi ne yapmak gerekir?

KANDİL GECELERİ NELER YAPMALIYIZ?

 1. 1- Gece bir saat kadar ibadet etmekle, gece ihya edilmiş olur. …
 2. 2- Mümkünse din büyüklerimizin kabirlerini ziyaret edip feyizlerine kavuşmalı. …
 3. 3- Kendimiz ve bütün müminler için, dua ve istigfar etmeli. …
 4. 4- Aile efradıyla merhametli konuşmalı, onlara iyi davranmalı.

Çekilecek zikirler nelerdir?

 1. Lâ Havle Velâ Kuvvete İllâ Billâh.
 2. Bismillahi Subhanallahi ve Bihamdihi​.
 3. Sübhânallahi ve bi–hamdihî sübhânallahi’l–azîm.
 4. Subhanallah (33 defa), Elhamdülillah (33 defa), Allahu ekber, La ilahe illallah (33 defa)
 5. Subhanallahi ve bihamdihi adede halkıhi ve rıza nefsihi ve zinete arşihi ve midade kelimatihi.

Mevlid kandilinde kaç tane salavat çekilir?

mevlid-kandilinde-kaç-tane-salavat-çekilir

Mevlid Kandili’nde Salavat getirmenin bir sayısı bulunmuyor. Salavat birçok şekilde getirilebilir. En kısa şekli ile salavat: "Âllâhümme salli alâ Muhammed." Anlamı: "Allâh’ım, Efendimiz, büyüğümüz Muhammed’e, salatu selam eyle." demektir.

3 salavat nasıl çekilir?

Salavat şu şekilde getirilir; "Allahümme salli alâ Muhammed’in ve alâ âli Muhammedin, kemâ salleyte alâ İbrahime ve alâ âli İbrahim, inneke hamîdun mecîd." şeklindedir. Salavatın en kısa şekilde çekilebilecek hali ise; ”Allahümme salli alâ Muhammed ve alâ âli Muhammed." şeklinde söylenir.

Zikir ve salavat nasıl getirilir?

Peygambere (s.a.s.) en kısa şekilde, “Allahümme salli alâ Muhammed” veya “Sallallahü aleyhi ve sellem” ya da “Allahümme salli alâ Seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihî ve bârik ve sellim” diye salât-u selam getirilir. Salât-ü selam getirmek için belirli bir vakit ve sayı yoktur.

Mevlit Kandili gecesi hangi zikirler edilmelidir?

MEVLID KANDILI ZIKIRLERI Lâ ilâe illallah, Allahümme salli alâ seyyidinâ muhammedin ve alâ âli seyyidinâ muhammed, Estağfirullah, Sübhànallah, Elhamdülillâh, Allahu ekber, Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm, Allah.

Mevlit Kandilinde kurandan ne okunur?

İşte Mevlid Kandili duaları; Hatm-i Enbiya yapmak için, önce 1 Fatiha suresi 3 İhlas-ı şerif okunur. Şu ayet-i celile okunur ve buna göre hareket edilir: Bismillahir-rahmanir-rahim. Ya eyyühellezine amenusbirû ve sabirû ve rabitû vettekullahe lealleküm tüflihûn.

Mevlid Kandili gecesi hangi namaz kılınır?

MEVLİD KANDİLİ GECESİNDE HANGİ NAMAZ KILINIR, KAÇ REKATTIR? Dini kaynaklarda Mevlid Kandili namazı adı altında bir namaz bulunmamaktadır. Bununla birlikte İslam alimleri kandil gecelerinde tesbih namazı kılınmasını tavsiye etmiştir.

Mevlid Kandili Yasin okunur mu?

Müslüman alemi için Yasin özel surelerden biridir. Mevlid Kandil akşamlarında de okunan bu sure, insanlara maneviyat olarak huzur vermektedir.

Mevlid Kandili hangi sureler okunur?

İşte Mevlid Kandili duaları; Hatm-i Enbiya yapmak için, önce 1 Fatiha suresi 3 İhlas-ı şerif okunur. Şu ayet-i celile okunur ve buna göre hareket edilir: Bismillahir-rahmanir-rahim.

Tesbih Cekildikten sonra ne yapılır?

Tesbihattan sonra yaptığınız duanın makbul dualardan sayıldığını belirtiyorlar. Uzun tesbihat çok vakit aldığı için camilerde ve bireysel kılınan namazlarda kısa tesbih duası yapılıyor.

Tesbihin başına ne ad verilir?

Tepelik (Hatime): Tesbihin ucunda püskül değil de kordon kamçı varsa, bu kamçının en üst ucunda tesbih ustasının zevkine göre yapılmış bir parça bulunur. Bu parçaya tepelik ya da hatime denir.

Kandilde ne alınıp dağıtılır?

Kandillerde pişirilen belli başlı şeyler arasında Kandil Simidi, Lokma Tatlısı, Un helvası, İrmik Helvası en çok bilinenler. Aslında asıl amaç paylaşmak ve yardım etmek olduğu için kandilde içinizden ne geliyorsa dağıtabilirsiniz.

Kandilde ev işi yapılır mı?

Temiz bir ev ortamı için mübarek gecede kandillerde yapacağınız temizliğin hayır olarak geçeceğini belirtelim.

Maybe you are interested in:

sittin sene ne demek?

Related searches

 1. mevlid kandili’nde okunacak dualar
 2. mevlid kandili’nde çeki̇lecek tesbihler
 3. salavat nedir
 4. mevlid kandili nedir kısaca
 5. mevlid kandili nedir
 6. kandil gecesi ne yapılır
 7. mevlid kandili sorularla i̇slamiyet
 8. tum duaları kapsayan dua

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu