FAQ

Miraç kandilinde ne yapılır?

MİRAÇ GECESİ YAPILACAK İBADETLER … Recep ayının 27. gecesine denk gelen Mîraç Kandili’nin gündüzünde Allah dostları oruç tutulmasını tavsiye …

Miraç Kandilinde neler okunmalı?

MİRAÇ KANDİLİ DUASI Euzü billahi mineş-şeytanir-racîm Bismillahir-rahmanir-rahîm Ey Bizleri varlığa erdiren Var olmadaki sonsuz zevki gönüllerimize duyuran Güzeller Güzeli Rabbimiz! Sana sonsuz hamd ü senalar olsun. Kainatın İftihar Tablosu Peygamber Efendimiz’e Sonsuz salât ü selam olsun.

Miraç Kandili ne dağıtılır?

Mevlid Kandili, Regaib Kandili, Miraç Kandili, Berat Kandili ya da Kadir Gecesi olsun helva, kandil simidi, lokma yapıp dağıtmanın çok önemli bir yeri vardır kültürümüzde. Bu günlerde yardımlaşma ve paylaşımlar hem toplum olma olgumuzu arttırır hem de bu özel dini günlerin sevabını arttırır.

Miraç Kandilinde nasıl dua edilir?

Toplamda 12 rekatlık olan namaz 2 rekatte bir selam verilerek kılınır. Her rekatta Fatihadan sonra 10 defa ihlas okunur. Namaz bitince selam verdikten sonra 100 kez: "Sübhanallahi vel hamdülillahi vela ilahe illallahü vallahü ekber vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyül azim" duası okunur.

Miraç Kandili dilekler kabul olur mu?

miraç-kandili-dilekler-kabul-olur-mu

Miraç Kandili gecesi özel vakitlerden biridir. Bu kandil gecesinde okunacak dualar kabul olur, dilekler reddolunmaz. Haliyle bolca dua edip ibadetle geçirilmesi önerilir.

Miraç Kandilinde ne hediye alınır?

Peygamber Efendimiz (sas), miraçtan üç büyük hediye ile dönmüştür: Birincisi gözümün nuru, müminlerin miracı dediği namaz; ikincisi Bakara suresinin son iki ayeti; üçüncüsü de istikametini imana çeviren herkesin, sonunda cennete gireceği müjdesidir. Bu üç hediye aslında, İslâm’ın gayesini sembolize etmektedir.

Miraç Kandili ne diye niyet edilir?

Miraç Kandili namazına şu şekilde niyet edilir: "Ya Rabbi,rıza’i şerifin için niyet eyledim namaza.

Mirac gecesi ne zaman süt Icilir?

"Allah’ım! Onu gençliği üzere yaşat." Bu duanın bereketiyle o kişi saçına ak düşmeden 80 sene yaşadı. MİRAÇ KANDİLİ GECESİ NE ZAMAN SÜT İÇİLİR? Miraç gecesi kılınacak namazın ardından dualar okunup süt içilmesi tavsiye edilir.

Miraç Kandilinde bişey dağıtılır mı?

Kardeşliğe, paylaşmaya, sadakaya ve yardımseverliğe önem veren İslamiyet’te dua etmek ve tövbe etmek için büyük anlamlar taşıyan kandil günlerinde konu komşuya, fakire fukaraya bir şeyler dağıtmanın bir zararı yoktur. Aksine, paylaşmak ve zorda olana yardım etmek açısından epey kıymetlidir.

Miraç Kandili hangi zikir çekilir?

Miraç Kandilinde nafile namazı kıldıktan sonra 100 kez "Sübhanallahi velhamdülillahi ve lâ ilâhe illallahü vallahü ekber, ve lâ havle velâ kuvvete illâ billahil aliyyil azim" 100 defa istigfar, 100 defa salâvat-i serîfe okunmasının sevap olduğu söylenir. Kandil gecesi bol bol zikir çekilmeli.

Miraç kandilinde ne yaparsak duamız kabul olur?

Miraç Kandili duası ile birlikte bu kutsal gecede 12 rekat namaz kılmak çok büyük sevaptır. Miraç gecesinde okunacak duaları Nihat Hatipoğlu hocadan Türkçe olarak hazırladık. Miraç Kandili gecesinde edilen dualar reddolunmaz. Miraç gecesi dilekleriniz için namazdan sonra bol bol dua edin.

Peygamber efendimiz Miraç Kandilinde ne yapardı?

İbrahim, Hz. Musa, Hz. İsa ve diğer bazı peygamberler tarafından karşılandı. Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) imam olarak diğer peygamberlere iki rekatlık namaz kıldırdı.

Miraç Gecesi Allah’ı gördü mü?

Peygamberimiz (asm) miracta Cenab-ı Hakk’ı bizzat baş gözü ile görmüştür. Mü’minlere en büyük müjde: cemâl-i ilâhiyi seyretme bahtiyarlığına kavuşacaklar.

Miraç Kandilinin özelliği ne?

Mirâç, rahmet ve hikmet dolu bu gecede, Peygamberimizin Mescid-i Aksâ’dan göklere yükselip Yüce Allah’tan vahiy almasıdır. Miracın hediyesi, Allah’a ortak koşmayan kimselerin günahlarının bağışlanacağı ve sonunda cennete girecekleri müjdesidir.

Miraç Kandili nasıl tutulur?

Miraç gecesine özel ibadet bulunmamaktadır. Fakat bu mübarek gecenin gündüzünde oruçlu olmanın, Allah katında çok kıymetli olduğu çeşitli İslam alimleri tarafından söylenmektedir. Miraç Kandili orucu Kur’an-ı Kerim’de farz olarak belirtilmez ancak kandil günlerinde nafile orucu tutulabilir.

Miraç kandilinde 3 hediye nedir?

Müslümanlar açısından çok önemli bir olaydır ve bu gece Müslümanlara rabbimizin 3 tane hediyesi vardır. Bunlardan biri Allah’a şirk koşmadan vefat edenlerin cennete gideceği, ikincisi Bakara Suresi’nin son ayetleri ve üçüncüsü de 5 vakit namazdır” dedi.

Miraç Kandili gündüzünde neler yapılır?

MİRAÇ KANDİLİNDE YAPILACAK İBADETLER NELER?

 1. Gündüzünde Oruç Tutmak. …
 2. Kaza Namazı Ve Nafile Namaz Kılmak. …
 3. Kur’ân-I Kerîm Okumak. …
 4. Tevbe İstiğfar Etmek. …
 5. Duâ Etmek. …
 6. Salavat Getirmek. …
 7. Sadaka Vermek. …
 8. Hamd Etmek Ve Şükür Halinde Bulunmak.

Miraç gecesi neler yapılır Diyanet?

MİRAÇ KANDİLİ YAPILACAK İBADETLER!

 1. Oruç Tutmak. Recep ayının 27. gecesine denk gelen Mîraç Kandili’nin gündüzünde Allah dostları oruç tutulmasını tavsiye ediyorlar.
 2. Kaza namazı ve Nafile Namazı Kılmak. …
 3. Kur’ân-ı Kerîm Okumak. …
 4. Tevbe İstiğfar Etmek. …
 5. Dua Etmek. …
 6. Salavat Getirmek. …
 7. Sadaka Vermek.

Miraç Kandili 4 rekât namazı nasıl kılınır?

Miraç Kandilinin gündüzünde kılınacak 4 rekatlık namaz ise öğle namazının ardından kılınır. 28 Şubat 2022 Pazartesi günü kılınacak namazın her rekatında 1 Fatiha, bir tane Felak ve Nas, 3 Kadir ve 50 İhlas Suresi okunur. Her rekata kalkıldığında bu Sureler okunur ve dördüncü rekatın sonunda ise selam verilir.

Miraç Kandili gecesi 12 rekât namaz nasıl kılınır?

12 rekat olan nafile namazı, 2 rekatta bir selam verilerek kılınır. Namazın her rekatında Fatiha ve Kuran-ı Kerim’den bir sure okunarak kılınır. Her 2 rekatta bir selam verildikten sonra 100 kere ‘Sübhanallahi ve`l hamdü lillahi ve lâ ilâhe illallahü vallahü ekber’ denilir.

Miraç Kandili kaç gün sürüyor?

Yani Recep ayının yirmi yedinci günü, Miraç kandili günü 28 Şubat Pazartesi günü olmaktadır. Oruç ise 28 Şubat’ta tutulur. Dileyenler tek gün tutmamak için iki gün art arda oruç tutabilirler. Ama tabii ki dileyenler sadece 27. günü de oruçlu geçirebilir.

Miraç gecesi içilen süte ne okunur?

Peygamber Efendimiz sütü severdi ve şöyle buyururdu: "Yüce Allah bir kişiye süt ikram ederse, o kimse sütü içeceği zaman; Allah’ım bize bu sütü bereketli kıl, bize daha çok süt ihsan et diye dua etsin.

Maybe you are interested in:

ekber ve erşed sistemi?

Related searches

 1. Miraç Kandili’nde okunacak dualar
 2. Mevlid Kandili’nde ne yapılır
 3. Miraç Kandili ne zaman
 4. Miraç kandilinde ne oldu
 5. Miraç Kandili nedir
 6. Miraç gecesinde hangi ibadet farz kılınmıştır
 7. Kadir Gecesi’nde ne yapılır
 8. 27 Şubat ne kandili

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu