Otomatik vites araba nasıl kullanılır

Otomatik vites araba nasıl kaldırılır?

Ayağını frenden hafifçe kaldırıp gaz pedalına koy. Geri viteste dönüş yaparken araç, direksiyonu ne tarafa çevirirsen oraya gider.

Otomatik araç kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

İşte otomatik vites araba kullanırken dikkat etmeniz gerekenler:

 1. İki ayağınızı kullanarak sürüş yapmayın. …
 2. Elinizi vites kolu üzerinde tutmayın. …
 3. Rölantide beklerken vitesi Drive (D) modunda bırakmayın. …
 4. Yokuş aşağı giderken boş vitese geçmeyin. …
 5. Trafikte sıkışıp kaldığınızda veya yeşil ışık beklerken boş vitese geçmeyin.

Otomatik vites araba ne kadar zamanda öğrenilir?

Günde iki saatten ortalama bir haftalık eğitim yeterli olacaktır. Tabii ki öğrencinin altyapısı da bu süreyi etkiler. Bazı öğrenci geldiğinde bol pratik yapmış ama trafiğe hiç çıkmamış ise 3 günde de trafiğe alışıp aracını kullanabiliyor, 2 günde de yapanlar oluyor.

Hareket halinde otomatik vites değiştirilir mi?

Sürekli yapılmadığı sürece sorun olmaz, sürekli yapılsa da teoride şanzıman içindeki ufak kavrama disklerini normalden fazla aşındırabilir, modern araçlarda herhangi bir arızaya sebep olmaz. Zaten vites kolunu frene basmadan D-N arası geçiş yapabilirsiniz.

Otomatik vites arabada el freni ne zaman çekilir?

Arabayı park ettikten sonra el frenini çekip, vitesi boşa almak gerekir. Ayağınızı da frenden çektikten sonra araba sadece el freni ile duruyorsa o anda uygun vitese takmanız gerekmekte.Otomatik vitesli araçlarda da aynı işlem uygulanmalı. Park edildikten sonra vites N konumuna getirilmeli ve el freni çekilmeli.

Otomatik vites araba itilir mi?

Ancak otomatik vitesli araçlarda iterek araç çalıştırma yöntemi uygulanamaz. Eğer şanzıman arızası varsa ve araç viteste kaldıysa, çekiciyle o aracı taşımak gerekir. Bu durumda vites N pozisyonuna alınamadığı için, Shift Lock / Release adı verilen butona basılır ve aracın şanzımanı boşa çıkarılır.

Otomatik araçlarda el freni nasıl indirilir?

3.2. Otomatik Arabada El Freni Ne Zaman İndirilir? Otomatik araçlarda el freninin; kalkış esnasında, ayak frene basılıyken, vites herhangi bir hareket ayarına getirildikten sonra indirilmesi gerekiyor.

Otomatik vites araba kaç ayakla kullanılır?

Aslında otomatik vites kullanım olarak manuel vitese göre daha basittir fakat kullanımına alışmak zaman isteyebilir. Örneğin otomatik vitesli araçlar manuel araçlara göre iki ayakla değil tek ayakla kullanılır. Bütün pedal sistemi sağ ayakla kontrol edilebilir.

Otomatik vites araba yokuşta nasıl kullanılır?

Yokuşta bir aracı geçmeniz gerektiğinde, çok daha fazla gaza basılmalıdır. Pedalın sonuna kadar bastığınızda otomatik şanzıman aracın gücünün artmasını sağlamaktadır. Yokuş inerken aracın hızlanması kolaylaşır. Çok hızlanmak istenmiyorsa, manuel olarak vites sabitlenebilir böylelikle frene çok uzun süre basılmaz.

Arabaya binince ilk ne yapılır?

1- Aracın ara tarafından dolaşıp tekerlekleri falan kontrol ederek araca bineceksin. 2-Koltuk ayarı ve ayna ayarlarını yapacaksın. 3- Emniyet kemerini takacaksın. 4- Vitesi boşa alıp debriyajla hafif gaz verip kalkacaksın.

Araba çalıştırırken vites kaçta olmalı?

Otomatik vitesli araba çalıştırılmadan önce vites P konumuna getirilir ve sağ ayak frene basılır. Ve bu adımların ardından vites D konumuna getirilerek, fren oldukça yumuşak bir şekilde bırakılır. Daha sonrasında yavaşça gaz pedalına basılır.

Manuel vites araç nasıl çalıştırılır?

Manuel vites için ilk olarak debriyaj pedalına sonuna kadar basıyoruz. Daha sonra sağ ayağımız ile de gaz pedalının üzerinde bekletiyoruz, fakat basmıyoruz henüz. Sol ayağımızı debriyajdan yavaşça kaldırıyoruz bu esnada tam araba titremeye ve kalkışa hazır olacaktır.

Arabayı stop ettirmemek için ne yapmak lazım?

Arabaya nazik davranmanız gerekir. Aracı kaldırırken ayağı debriyajdan çekerken eş zamanlı olarak ve yavaş bir şekilde gaza basmanız gerekmektedir. En önemli püf noktası da, bol bol pratik yapmanızdır. Ayağınız alıştıktan sonra nasıl yaptığınızı bile bilmeden arabayı stop ettirmeden sürmeye devam edeceksiniz.

Manuel araç nasıl durdurulur?

Düz vitesli olan otomobillerin yollarda durdurulması için öncelikle gazdan ayağın çekilmesi gerekir. Daha sonra ise fren pedalına basılarak aracın hızı düşürülür. Debriyaj frenine en sonuna kadar basılır ve aracın durdurulması sağlanır. En son olarak ise el frenini çekilir ve araç bütünüyle durdurulur.

Araba sürerken dur kalk nasıl yapılır?

Kalkacağınız zaman sol ayağınız kavrama noktasındayken sağ ayağınızı hızla frenden gaza geçirin. Araba yokuşta zorlanacağı için yokuşta iken ayağınızı debriyajdan hemen çekmeyin, yokuş esnasında yarım debriyaj da gidebilirsiniz.

Otomatik Arabada ani fren nasıl yapılır?

Otomatik vites araç park edilirken D (DRIVE) vitesteyken öncelikle frene basın ve aracı daha sonra N (NEUTRAL) vitese getirin. Daha sonra aracın el frenini çekin yük el frenine binsin ve ayağınızı frenden çekin. Daha sonra tekrar vites kolunu P (PARK) moduna getirin ve kontağı kapatın.

Araç otomatik vites de olsa yokuşta kayar mı?

eğer aracınızda hill-holder yoksa tüm otomatik yada otomatikleştirilmiş manueller yokuşta kaydırır. eğer aracınızda hill-holder yoksa tüm otomatik yada otomatikleştirilmiş manueller yokuşta kaydırır. eğer aracınızda hill-holder yoksa tüm otomatik yada otomatikleştirilmiş manueller yokuşta kaydırır.

Araba ne kadar sürede öğrenilir?

2-3 ay sonra bile aslında bir çok şey başına geldikçe işin püf noktalarını tecrübeyle öğreneceksin. kişiden kişiye değişir ancak bu işi bilen biriyle 10 gün gibi bir sürede günde 2-3 saat çalışmayla trafiğe çıkarsın. Trafikte araç kullanmak ilk başta çok zor ama son noktadadır.

Otomatik vites nasıl olur?

Otomatik vitese sahip arabalarda manuel arabalardan farklı olarak vites sürücü tarafından değiştirilmiyor. Adından da anlaşılacağı üzere vites sürüş esnasında otomatik olarak değişiyor. Bu nedenle otomatik vitesli araçlarda debriyaj bulunmuyor. Sol tarafta fren, sağ tarafta ise gaz pedalı bulunuyor.

Vites ne zaman atılır?

Standart bir otomobil kullanımında arabanın kontrollü bir şekilde hızlanmasını istiyorsak devir göstergesi 2000’e geldiği anda vites değiştirmeliyiz. Eğer acemi bir şoförseniz bu konunun sizin için çok daha önemli olduğunu unutmayın. Araba 1. Viteste kalkar ve hemen sonrasında 2. Vitese takmanız gerekir.

Frene basmadan vites değişir mi?

Öncelikle otomatik şanzımanlı bir araçta frene basmadan vites değiştirilmez. Yani park modundan hareket moduna, ileri hareket modundan geri moduna geçmek için frene basmanız gerekir.

Otomatik vites nasıl değiştirilir?

Araç çalıştırılacağı zaman N konumunu seçin. Vites kolu N konumundayken araç durur vaziyetteyse park frenini uygulayın. N konumundan başka bir vitese geçmek için, fren pedalına basılması ve kontağın II konumunda olması gerekir. Küçük vites kollu araçlar için motor çalışır durumda olmalıdır.

Otomatik vites boşta gider mi?

doğru hareket. aksi takdirde sürekli kavrama pozisyonunda kalır ve yakıt sarfiyatı artar. kısa süreli olmayan yani bir kaç saniyeyi geçen tüm duraklamalarda "n" konumuna almakta fayda var.

Otomatik arabalarda neden n var?

N (Neutral): Otomatik vitesli araçlarda aracı boşa almak için kullanılır. Araç bekler pozisyondayken bu vitese alabilirsiniz (örneğin kırmızı ışık v.s.).

L vites nerede kullanılır?

L fonksiyonu, aracın 1. vitesini (kimisinde 1, mesela benimkinde de L ) kilitler. Araç L’de iken vites büyültmez. 40km’yer kadar sık sık vites büyültüp küçültmediği için sıkışık trafikte şanzumanın çuvallamasını önler. 2 veya 3. fonsiyonlar ise, genelde virajlı yollarda, inişlerde motor freninden yararlanmanızı sağlar.

Otomatik viteste m ne anlama gelir?

Manuel vites değiştirme modu – M Gaz pedalı bırakıldığında otomobilin motoru fren yapar. Vites kolunu D konumundan geri hareket ettirerek manüel vites konumunu seçin.

El freni ne zaman çekilir?

El Freni Ne Zaman Çekilir? Farklı araçlarda yer alan el freninin en önemli görevi, park halindeyken aracın hareketsiz bir şekilde durmasını sağlamaktır. Bu sebepten dolayı araç dururken ve park halindeyken mutlaka el freni çekilmelidir.

Vites D deyken el freni çekilir mı?

el freni çekilince kendisi otomatik boşa alıyor vites D konumunda olsa da. ancak vites D’ de, el freni çekili ve siz de gaz verirseniz el frenini kendisi devreden çıkarıyor tabi bunun için de kemerinizin takılı olması lazım yoksa olmuyor boşta bağırıyor.

Maybe you are interested in:

verrutol nasıl kullanılır

Related searches

 1. Otomatik vites Araba Nasıl Kullanılır
 2. Otomatik vites araba Nasıl park edilir
 3. Otomatik vites araba yokuşta nasıl kullanılır
 4. Otomatik vites harfleri
 5. Otomatik vites kullanımı Resimli Anlatım
 6. Otomatik vites Nasıl Çalışır
 7. Otomatik vites Araba kullanırken Dikkat edilmesi Gerekenler
 8. Sifirdan otomatik vites araba kullanma

Leave a Comment