Satranç nasıl öğrenilir

 

Satranç eğitimi kaç yaşında başlar?

Bir spora yatkınlığın gelecekteki başarı için önemi göz önünde bulundurulduğunda, satranca başlama yaşının 4 ile 6 yaş arasında olması gerektiğini söyleyebiliriz. Burada amaç, satranç figürlerinin ve satranç temasının çocuk gözündeki cazibesinden de yararlanarak, çocuğu satranç ile tanıştırmaktır.

Satranç mantığı nedir?

Satranç oyununda ki temel amaç kendi şahınızı korurken rakip oyuncunun şahını devirmektir. Kısaca oyundaki temel amaç “kral ölürse savaş biter” mantığına dayalıdır.

Satranç nasıl oynanır adım adım?

 1. Oyuna her zaman beyaz taşlar başlar.
 2. Her oyuncunun 16 taşı vardır. Bunlardan sekizi piyondur ve önde yer alır.
 3. İki taş aynı karede yer alamaz.
 4. Her oyuncu sıra ona geldiğinde hamle yapmak zorundadır.
 5. Satranç oyununda süre sınırlaması yoktur. …
 6. Oyundaki en değerli taş şahtır.

Satranç nasıl oynanır kısa bilgi?

Bu oyun satranç tahtası denilen 8×8’lik kare bir alan üzerinde 32 adet satranç taşıyla oynanır. Toplam 64 karenin yarısı siyah, yarısı beyaz renklerden oluşur. Taraflar beyaz ve siyah renkli taşları alır, her oyuncunun bir seferde bir hamle yapmasıyla oyun gelişir. Oyunun başında beyaz ve siyahların 16 taşı bulunur.

Satranç çocuğa ne kazandırır?

Satranç oynamanın çocuklara faydaları başlıca şöyle;

 1. Odaklanma ve Konsantrasyonu artırır.
 2. Hafızayı geliştirmede etkilidir.
 3. Planlama yapma yetisini geliştirir.
 4. Öngörü yapabilme yeteneğini geliştirir.
 5. Başkasının perspektifinden bakabilmeyi öğretir.
 6. Fotografik hafızayı geliştirir.

Satranç kaç liradır?

Satranç Takımı Sıkça Sorulan Sorular %12 indirimle Redka Ahşap Satranç Takımı 72 TL’ye, %14 indirimle 3 Oyun Bir Arada ( Satranç , Dama , Tavla ) Satranç Takımı 19 TL’ye, %7 indirimle Helena Wood Art Hero Siyah Mini Satranç Seti / Metal Figürlü Satranç Takımı 1.553 TL’ye sahip olabilirsiniz.

Satranç da kendimi nasıl geliştirebilirim?

Satrançta kendinizi geliştirmek için yapmanız gerekenleri sıraladık:

 1. Sizin için “iyi satranç oynamanın” ne anlama geldiğini tanımlayın.
 2. Taktik bulmacalarıyla bolca alıştırma yapın.
 3. 3. Biten oyunlarınızı her zaman bilgisayar analiziyle gözden geçirin.
 4. Bir çalışma planı oluşturun.
 5. 5. Sabırlı olun.

Satranç taşları nasıl hareket eder?

SATRANÇ NASIL OYNANIR?

 1. TAŞLARIN HAREKETİ …
 2. ŞAH: Bitişiğindeki karelere gidebilir.
 3. KALE: Yatay ve dikey olarak ilerler.
 4. FİL: Çapraz hareket eder. …
 5. VEZİR: Dikey, yatay ve çapraz gider.
 6. AT: L şeklinde bir hareketle üç kare sıçrama şeklinde gider. …
 7. PİYON: Bulunduğu sütunda ileriye doğru bir kare hareket eder. …
 8. TAŞ ALMA.

En iyi satranç nasıl oynanır?

Bir satranç maçını kazanmak için altı şey yapmanız gereklidir:

 1. İyi Açılış Hamleleri Yapın. İlk hamlelerinizin amacı tahtada hakimiyet kurmaktır. …
 2. Taşlarınızı Rakibinize Karşılıksız Olarak Vermeyin. …
 3. Taşlarınızı Doğru Konuşlandırın. …
 4. Şaha Yönelik Hücum Geliştirin. …
 5. Kendi Şahınızın Emniyetine Dikkat Edin. …
 6. Her Zaman Seviyeli Olun.

Satranç nasıl oynanır yeni başlayanlar için?

Bilmeniz gereken 20 temel hamle tavsiyesi:

 1. Oyuna sokmanız gereken ilk taşlar filler ve atlardır.
 2. Hamlelerinizi tahtanın kenarına değil, ortasına doğru yapın.
 3. En doğru başlangıç hamlesi, şahın önündeki piyonu iki kare oynatmaktır.
 4. Şahın etrafını her daim korumada tutun.
 5. Veziri oyuna olabildiğince geç sokun.

Satranç oyununda fil nasıl gider?

Satranç oyununda fil her zaman çapraz gider ve kesinlikle önüne çıkan başka bir taşın üzerinden atlayamaz. Filin önüne çıkan rakip taşı oyuncu fil ile yiyerek oyundan çıkarabilir.

Satranç oyunu nasıl kazanılır?

Satrançta, oyun içerisinde; rakibin şahının, farklı bir taş tarafından tehdit edilebildiği durumlar olur. Bu durumda, şahın bu tehditten kaçamadığı durumlardaysa; şah mat olur. Böylelikle, oyun; ilgili kişinin aleyhine biter.

Satranç nasıl oynanır özellikleri?

Oyunun Temel Kuralları 8×8 toplam 64 kareden oluşan bir zemin (tahta) üzerinde oynanır. 32 beyaz ve 32 siyah kare mevcuttur. Her iki oyuncuda da, değişik hareket etme yeteneklerine sahip toplam 16 taş bulunmaktadır. İki oyuncunun sırayla kendi taşlarını hareket ettirmesi ile oynanır.

Satrancın ilk adı nedir?

Satrancın Tarihçesi Oyunun bugünkü adını alması, MS 3. – 4. yüzyıllarda Hindistan’da, oyuna ÇATURANGA denmesi ile başlar. Satranç ile ilgili ilk yazılı belgeler Hindistan’dan kalmadır.

Satrancı kim icat etti?

Mısır piramitlerindeki bulgular, satrancın günümüzden 4000 yıl önce oynandığına dair kanıtlar sunmaktadır. Satrancın, Çin’de, Mezopotamya’da ve Anadolu’da da oynandığına dair bulgular ise farklı zamanlarda yapılan arkeolojik kazılar sonucunda ortaya çıkmıştır.

Satranç beyni nasıl geliştirir?

Satranç oyunu esnasında, çalışan hafıza, akıcı zeka, dikkat, konsantrasyon, uzamsal konumlandırma, üst bilişsel beceriler gibi birtakım bilişsel beceriler ile bireyin bu süreçleri etkin olarak kullanabilme yeterlilikleri gelişiyor.

Satranç oynayanlar zeki mi?

1500 yıl önce Hintliler tarafından icat edilen satranç oyunu, hep bir zeka oyunu olarak görülmüş ve entelektüel seviyesi yüksek kişilerle ilişkilendirilmiştir. Satranç oynamanın sayısal yeteneği, problem çözmeyi ve beyin gücünü geliştirmenin yanı sıra IQ ve duygusal zekayı da geliştirildiği bilinmektedir.

Satranç oynamak neyi geliştirir?

– Planlı hareket etmenin önemini ve gerekliliğini kavratır. -Süratli, doğru ve çabuk düşünebilmeye yardımcı olur, olaylara doğru yorumlarla yaklaşabilme yeteneklerini geliştirir. – Kişiliği ve karekteri olumlu yönde etkiler ve geliştirir. -“Kendine güven” duygusu aşılar ve bunu geliştirir.

Kaç tane satranç taşı vardır?

Satranç taşları, satranç oyununda kullanılan simgelerdir. İki oyuncunun taşlarını birbirinden ayırabilmek için taşlar koyu ve açık renk (genellikle siyah ve beyaz) olmak üzere iki renktedir. Her oyuncunun başlangıçta 16 taşı vardır.

Satranç oynamak haram mı?

İçerisinde kumar ve benzeri yasak hususlar bulunmayan oyunlar “eşyada asıl olan mubah oluştur” ilkesi gereğince genel olarak mubah kabul edilir. Buna göre kumara vesile yapılması, ibadetlere engel olması ve aşırı derecede zaman israfına yol açması durumunda satranç oynamak caiz değildir.

Satranç ustası nasıl olunur?

Bu unvanların en yüksek seviyede olanı ise büyükusta unvanıdır. Unvanlar satranç oyuncuları tarafından belirli Elo reyting puanına ve aynı zamanda normlar toplanarak elde edilir. … 2500 FIDE Elosuna ulaşın.

 1. Erken yaşta başlayın. …
 2. 2. Çok çalışın. …
 3. 3. Turnuvalarda oynayın. …
 4. 4. Üç norm toplayın. …
 5. 5. 2500 FIDE Elosuna Ulaşın.

Dünyanın en iyi satranç oyuncusu kimdir?

En iyi Oyuncular

Sıralama Oyuncu ELO
1 Magnus Carlsen 2862
2 Fabiano Caruana 2823
3 Ding Liren 2791
4 Ian Nepomniachtchi 2789

Çoban matı nasıl yapılır?

Çoban matı, satrançta bir mat çeşididir. Beyazın şu hamlelerinden sonra oluşur: 1.e4 2.Vh5 3.Fc4 4.Vxf7#. Vezir ve filin f7 karesine birleşik atağına siyahın önlem almaması sonucunda ortaya çıkar.

Satrançta at Neden l gider?

At taşının L şeklinde hareket etmesi ve diğer taşların üzerinden atlayarak kareye ulaşması satranç oyununda birçok hareket ile yöntem uygulanmasını sağlamak için oluşturulmaktadır. Satrançta at taşının L şeklinde ilerlemesi ileri geri ve yan tarafa hamle yapmayı kolaylaştırmaktadır.

At nasil hamle yapar?

At “L” harfine benzer şekilde hareket eder. İki kare yukarı veya aşağı sonrada bir kare sağa veya sola. Yanda At işaretlenmiş herhangi bir kareye gidebilir. Diğer taşlar gibi At, rakip taşın bulunduğu kareye giderek o taşı kaldırır ve o taşın yerine geçebilir.

Şah tek kalınca kaç hamle?

Elli hamle kuralı bir satranç oyununda art arda gelen 50 hamle boyunca herhangi bir taşın alınmadığı ya da bir piyonun oynanmadığı durumlarda oyunun beraberlikle sonuçlanabilmesini sağlar.

En az kaç hamlede mat edilir?

Mümkün olan en hızlı mat, ikinci hamlede şah mattır. İki hamlede(kaba tabirle aptal matı olarak da bilinen) şah mat oldukça saçmadır ve gerçekleşmesi için iki taraftan birinin çok kötü hamleler yapması gerekir. Bu mat için beyazın önce f erini bir veya iki kare ileri oynaması gerekir.

Satranç Elo nasıl kazanılır?

9. ELO puanım olması için ne yapmam gerekiyor? ELO Hesaplamalarına dahil yarışmalarda en az 9 ELO puanlı sporcu ile oynamış ve en az 1201 performans göstermiş olmanız gereklidir. Kapalı Döner Sistem ELO yarışmalarında ise sadece 1200 üzeri performans göstermeniz ELO puanı sahibi olmak için yeterlidir.

Satrançta ilk hamle ne olmalı?

Şahı güvenlik altına almak: Şahı orta yerde bırakmak oyun için oldukça tehlikelidir. Bu yüzden hızlı bir şekilde şah kanadı yönünde rok atmanız gerekir. Satranç oyunu başında rok atmalısınız ve şah önündeki üç piyon taşını kıpırdatmamalısınız.

Satrançta ilk hangi taş başlar?

Oyuna, beyaz taş sahibi başlar ve de oyuncular, sırayla birer taş oynarlar. Böylelikle, iki kişinin arka arkaya bir kere satranç taşlarından birini hareket ettirmelerine; hamle denilir. Satrançta hamle sırası geldiğinde, sırası gelen oyuncunun oynama zorunluluğu bulunmaktadır.

Satranç saati nasıl çalışır?

6.2. satranç saati kullanıldığında ya her bir oyuncuya belirli bir sayıda hamle veya tüm hamleleri için belirli bir zaman verilir, ya da baştan verilen belirli bir süre haricinde oyuncular her hamle için ek bir süre daha alırlar. oyuncunun bir önceki zaman diliminden artırdığı süre yine kendisinindir, toplam zamanına …

Satranç bize ne kazandırır?

Satrancın 10 Yararı

 1. İnsanları bir araya getirir.
 2. Size kazanmayı ve kaybetmeyi öğretir.
 3. Çocuklara yardımcı olur.
 4. Odaklanmanıza yardımcı olur.
 5. Bir eğitim aracıdır.
 6. Yaratıcılığı geliştirir.
 7. Özgüveni arttırır.
 8. Problem-çözme yeteneklerini geliştirir.

Fil taşı nasıl hareket eder?

Fil çapraz (diagonal) olarak istediği miktarda hareket eder. Filin hep aynı renkteki karelerde gidebildiğine dikkat ediniz. Eğer aynı karede iki Filiniz varsa hata yapmışsınız demektir! Filin önünde aynı renkten bir taş varsa fil o taşın üzerinden geçemez.

Fillerin özellikleri nelerdir?

Fillerin Devasa Boyutlarının Ardında Gizlenen 12 İlginç Özelliği

 1. Filler asla unutmaz! …
 2. Lisanları birbirinden ayırabilirler. …
 3. 3. Filler dört ayağını da hem hız hem de fren yapmak amacıyla kullanır. …
 4. Duyma ve ses iletme kabiliyetleri çok yüksektir. …
 5. Çok iyi yüzerler. …
 6. 6. Filler merhametli, ve yardımseverdir.

Satrançta fil hangisi?

Partinin başlangıcında her iki tarafın beyaz ve siyah alanlarda giden birer fili vardır. Bunlara vezir tarafı fil ve şah tarafı fil de denmektedir. Filler, üzerinde durdukları renkteki çaprazlar üzerinde istedikleri kadar hareket ederler. Başka satranç taşları üzerinden atlamalarına izin yoktur.

En kolay mat nasıl yapılır?

4 hamlelik mata birden fazla şekilde ulaşılabilir, ama temelde beyazlar 1. e2-e4 hamlesiyle açılış yapıp, fili f7 erine saldırabileceği c4 karesinde geliştirir, ardından da aynı kareye saldırabilmesi için veziri h5 (veya f3) karesinde konumlandırır. Siyah önlem almazsa, beyazlar 4.Vxf7# hamlesiyle şah mat eder.

Satrançta kazanan oyuncu kaç puan alır?

satranç oyununda yer alan taşların değerlerinin puanlara aktarılması sonucu oluşturulmuş bir puanlama sistemidir. vezir 9 puan, kale 5 puan, at ve fil 3’er puan, piyon 1 puan ve en önemli taş olarak kabul edilen şah puansızdır. bir puan atanmamıştır şah için.

Satrançta kare kuralı nedir?

Geçerken almak (Fransızca “En passant”), bir piyon, tehdit edilen bir karenin üzerinden, ilk diziliş durumundan 2 kare ilerleyerek geçen rakip piyonu sanki tek kare ilerlemiş gibi alabilir.

Satranç bir oyun mudur?

Satrancın Olimpik bir spor olarak kabul edilmesi, buna paralel olarak da ulusal ve uluslararası spor federasyonlarına sahip olması, onun bir spor olduğunu gösterir bir niteliktedir.

Satranç ismi nereden gelmiştir?

Arapça şaṭranc شطرنج “maruf oyun” sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Orta Farsça aynı anlama gelen çatrang sözcüğünden alıntıdır.

Satranç nasıl yazılır?

Türk Dil Kurumu’na göre bu kelimenin doğru yazımı ”satranç ” olarak yazılır. Aşağıda cümle içerisinde doğru örnekleri görebilirsiniz.

Satranç oyununda piyon Şahı yer mi?

başka bir taşın piyonun pozisyonunu koruduğu durumda piyonla şah çekilerek yapılan gayet mümkün ve yaygın olan durumdur. sadece piyon ile mat etmek’ten farklıdır. piyonu karşı tarafa geçirip istediğiniz taşa terfi ettirebilir ve şah mat sürecini kısaltabilirsiniz.

En büyük satranç ustası kimdir?

Magnus Carlsen Satranç oyuncularının sıralamasını belirleyen FIDE ELO puanında 2882 seviyesine ulaşarak rekor kıran Carlsen, bundan yüzyıllar sonra dahi hatırlanacak başarılara şimdiden imza attı bile.

Satranç kitabının yazarı kimdir?

Stefan Zweig

The Royal Game / Yazarı

Stefan Zweig, Avusturya-Macaristanlı roman, oyun, biyografi yazarı ve gazeteciydi. 1920’ler ile 1930’lar arasında edebiyat kariyerinin zirvesinde olmuş Zweig, dönemin dünyasının en çok tercüme edilen ve en popüler yazarlarından biriydi.

Ilk resmi dünya satranç şampiyonu kimdir?

Sonunda, 1886’da o zamanın en kuvvetli iki satranç oyuncusu arasında, ilk dünya satranç şampiyonluk karşılaşması oynandı: Steinitz ve Zukertort. Steinitz bu maçı, 10 galibiyet, 5 beraberlik ve 5 yenilgi (+10 -5 =5) alarak kazandı. İlk resmi dünya satranç şampiyonu Wilhelm Steinitz’dir.

Maybe you are interested in:

javascript nasıl öğrenilir

Related searches

 1. Satranç nasıl oynanır pdf
 2. Satranç nasıl öğrenilir
 3. Satranç Nasıl Oynanır
 4. Satranç Nasıl Dizilir
 5. Satranç taşları
 6. Satranç Nasıl Oynanır Kısaca Özeti
 7. Satranç öğrenme Programı
 8. Satranç kuralları

 

Leave a Comment