Smear testi nedir?

Smear testi nedir ne için yapılır?

smear-testi-nedir-ne-için-yapılır

Pap smear (Pap test) kadınların servikal kanser (rahim ağzı) ya da prekanser (kanser öncüsü) taranmasında kullanılan bir testtir . Pap smear, prekanseröz ya da kanseröz lezyonları henüz tedavi edilebilecekleri aşamalarda yakalamayı sağlar.

Smear testi pozitif çıkması ne demek?

Smear testinde anormal özelliklere sahip hücreler görülmüşse sonuç pozitif olarak değerlendirilir. Pozitif sonucunuz olması kanser olduğunuz anlamına gelmez. Anormal sonuçların büyük kısmı HPV (Human Papilloma Virus) adı verilen virüs enfeksiyonuna bağlı değişikliklerdir.

Kadınlarda smear testi nasıl yapılır?

Smear Testi, rahim ağzı ( serviks ) denilen bölgeden 5-10 saniye gibi kısa süre içinde ağrısız olarak fırça yardımıyla sürüntü alınması işlemidir. Rahim ağzı, rahmin vajina içinde yer alan kısmı olup jinekolojik muayene esnasında spekulum uygulaması ile gözle görülebilen kısmıdır.

Smear testi kimlere yapılır?

Oldukça basit ve hiçbir ağrıya neden olmayan Pap Smear Testi, ilk cinsel ilişkiden 3 yıl sonra ya da 21 yaşından sonra yapılmalıdır. 30 yaşından küçük kadınlara yılda 1 defa yapılması uygun olan Pap Smear Testi, 30 yaşından büyük kadınlara ise 3 defa ardışık olarak yapılmalıdır.

Smear kaç güne çıkar?

Smear testi sonuçlanması çok uzun süren bir test değildir. Tabi ki testin yapıldığı kurumun sitemine göre değişse de yaklaşık 2-3 gün içerisinde sonuç alınır. Smear testini yaptırmaya başlamak için en uygun yaş 21 yaş olarak belirtilir.

Smear testi fiyatı ne kadar?

Test ücretinin içinde işlem ücreti, kullanılan malzemeler, patolojik inceleme ücreti vardır. Özel hastane smear testi fiyatı 2022 yılı smear testinin ücreti genellikle 100-300 tl arasında değişmektedir.

Rahim ağzı kanseri belirtileri nelerdir en önemli 3 belirti?

Serviks yani rahim ağzı kanseri, dünyada ve ülkemizde, kadınlarda ikinci sırada görülen ve yaşamı tehdit eden kanser türü olarak biliniyor. … Rahim ağzı kanseri belirtileri:

 1. Cinsel ilişki sonrası kanama.
 2. Adet dışı kanama.
 3. Kanlı akıntı
 4. Pis ve kötü kokulu akıntı
 5. Bel ve kasık ağrısı

Rahim ağzı kanseri olduğunu nasıl anlarsın?

Serviks (rahim ağzı) kanserinin belirtileri düzensiz vajinal kanama, bacaklarda ve kasık bölgesinde ödem, cinsel birliktelik sonrası kanama problemi, idrarda veya dışkıda kan görülmesi, ağrı, kanlı ve kötü kokulu akıntı şeklinde sıralanabilir.

Rahim ağzı kanserinin belirtileri nelerdir?

Rahim ağzı Kanseri Belirtileri:

 1. Düzensiz, mens (adet) dönemleri arasında veya cinsel ilişkiden sonrasında anormal vajinal kanama.
 2. Cinsel ilişki sırasında ağrı
 3. Sırt, bacak veya kadın cinsel organlarının olduğu bölgede ağrı
 4. Yorgunluk, kilo kaybı, iştah kaybı
 5. Vajinal rahatsızlık veya kokulu akıntı
 6. Tek bir bacakta şişkinlik.

Alttan muayene can acıtır mı?

Vajinal muayene (alttan muayene) ağrılı mıdır? Jinekolojik vajinal muayanene ağrısız bir muayene metodudur. Ancak hem bölgenin mahrem bir bölge olması hemde kadınların duruma psikolojik yaklaşımları muayeneyi bir sorun haline dönüştürebilmektedir. Vajina etrafındaki kaslar son derece orgazm esnasında istemsiz kasılır.

Smear testi sonrası ağrı olur mu?

Toplanan dokular mikroskop altında incelenir. Ağrısız bir işlemdir ve kadına hiçbir şekilde rahatsızlık vermez. Nadiren smear testi sonrası kanama ve lekelenmeler görülebilir. Bu endişe edilecek bir durum değildir.

Devlet hastanesinde smear testi sonucu kaç günde çıkar?

Smear testi sonucunun ne kadar sürede çıkacağı testin alındığı merkeze, bu merkezin yoğunluğuna ve özel bir merkezde yapılıp yapılmadığına göre değişir. Devlet hastanesinde yapılan testler genelde 15 gün- 1 ay içinde sonuçlanırken, özel muayenehane ve merkezlerde yapılan testler birkaç gün içinde çıkabilir.

Cinsel ilişki testi nasil yapilir?

Sizden bir kan örneği alır veya idrar örneği ister. Ayrıca, enfekte olmuş olabilecek bölgelerden (ağız/boğaz, anüs, vajina, idrar yolu) sürüntü de alabilir. Doktor, örnekleri incelenmek üzere bir laboratuvara gönderir. Doktor laboratuvar testinin sonuçlarını yaklaşık 1 hafta sonra alır.

Smear testi sonucu negatif ne demek?

HPV negatif smear negatif demek; bu kişide rahim ağzı kanseri gelişme olasılığı çok çok düşüktür, 5 yılda bir tarama yapılması yeterlidir, daha sık taramaya gerek yoktur’ anlamına gelir. Hayat boyu takipleri negatif olan kadınlar rahim ağzı kanseri açısından güvendedir.

Simir testi ne için alınır?

Rahim ağzı kanseri taraması için smear testi kullanılır. Pap smear testi genellikle bir pelvik muayene ile birlikte yapılır. 30 yaşından büyük kadınlarda Pap testi, rahim ağzı kanserine neden olabilen cinsel yolla bulaşan yaygın bir enfeksiyon olan insan papilloma virüsü (HPV) testi ile birleştirilebilir.

Rahim ağzı kanseri cinsel ilişkiye girebilir mi?

Rahim Ağzı Kanseri Bulaşıcı mıdır? Rahim ağzı kanserine neden olan HPV bulaşıcıdır. Cinsel ilişki, virüsün ana bulaşma yoludur. Enfekte olmuş penis, skrotum (erkek yumurtalık torbası, vajina ve genital bölge ile temas virüsün bulaşması için yeterlidir.

Smear testi hangi bölümde yapılır?

Rahim kanseri tedavisi için jinekoloji bölümünde kadın hastalıkları uzmanı kontrol etmektedir.

Sağlık ocağında smear testi yapılır mı?

Kadın ve Aile Sağlığı Merkezlerinde Ücretsiz Smear Testi Uygulanmaktadır.

Smear testi adetten kaç gün sonra yapılır?

Smear testi yapılması için en uygun zaman adet bittikten sonra 3 – 10 günler arasıdır. Test yapılmadan 3 gün önceden itibaren vaginal fitil yada duş kullanılmamış olması ve cinsel ilişkiye girilmemiş olması gereklidir. Aşırı derecede iltihap ve akıntı durumunda ve vaginal kanama durumunda smear testi uygulanmamalıdır.

Smear testini SGK karşılıyor mu?

Gültekin, "30 yaşın üzerindeki tüm kadınlarımız, HPV DNA’sı ile rahim ağzı kanseri taraması yaptırmak üzere Aile Hekimlerine, KETEM ya da en yakın Toplum Sağlığı Merkezlerine başvurarak bu testleri tamamen ücretsiz olarak yaptırabilirler" açıklamasında bulundu.

Smear testi parali mi?

daha sonra ucunda pamuk olan bir çubuk cervix içine sokularak buradaki hücrelerden örnek toplanır… tamamen ağrısız bir işlemdir… toplanan örnek bir lam üzerine alınır ve sabitlenerek mikroskobik inceleme için laboratuvara gönderilir…

Maybe you are interested in:

isilik nedir?

Related searches

 1. smear testi kimlere yapılır
 2. smear testi ücreti
 3. smear testi ekşi
 4. smear testi fiyatı 2022
 5. smear testi sonucu kaç günde çıkar
 6. pap smear testi nedir
 7. smear testi sonucu yorumlama
 8. smear testi neden yapılır

Leave a Comment