Spk nedir?

SPK nedir ne işe yarar?

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Lisansı, finansal piyasalarda yatırım danışmanlığı, yatırım tavsiyesi veya fon yönetimi gibi, alanında uzmanlaşmış kişileri belirlemek amacıyla verilen bir belge türüdür. SPL Değerleme Lisansları yetkilendirme düzeylerine göre değişiklikler göstermektedir.

SPK nin açılımı ne demek?

spk-nin-açılımı-ne-demek

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), idari ve mali özerkliğe sahip düzenleyici ve denetleyici bir kamu kurumudur. 1981 yılında 2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu ile kurulmuştur.

SPK da çalışmak için ne gerekli?

Sermaye piyasası faaliyet alanlarından herhangi birinde aşağıda belirtilen görevlerde çalışan veya çalışmak isteyen kişilerin Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 2 Lisansı almaları gerekmektedir. Bu belgeye sahip olabilmek için sınava girecek olan adayların 4 yıllık üniversite mezunu olması koşulu vardır.

SPK Sınavı Nedir?

Sermaye piyasasında çalışmak isteyen fakülte mezunlarının girmesi gereken sınavdır. Lisans almaya hak kazanamayanların sermaye piyasasında çalışmaları mümkün değildir. Sınava giriş için bir kurumda çalışmış olmak gerekmemektedir. SPK Lisansı alanların ilgili kurum ve kuruluşlarda iş bulma olanakları oldukça yüksektir.

SPK Düzey 1 sınavı kaç saat?

sınav, ilk dördü öğleden önce, son dördü öğleden sonra olmak üzere 8 dersten oluşuyor. sabah oturumu 9:30’da başlayıp, 12:30’da sona ererken; öğle oturumu 14:30’da başlayıp, 17:30’da sona eriyor. her ders için ayrılan süre 45 dakika. her testte 25 soru var ve sorular dört şıktan oluşuyor. lisansı alabilmek için yeter …

SPK sınavına kimler katılabilir?

Sınav, sermaye piyasasında çalışmak isteyen (Bankalar, Aracı Kurumlar gibi) fakülte mezunlarının girmesi gerekli olan bir sınavdır. Lisan almayanların sermaye piyasasında çalışmaları mümkün değildir. Sınava girmek için mutlaka bir kurumda çalışmak gerekmemektedir. Fakülte mezunları sınava girebilirler.

SPK sınavını kim yapıyor?

SPK lisanslama sınavları, sermaye piyasası kurulu tarafından yapılan, sermaye piyasası alanında çalışmak isteyen personel, yönetici, türev araçlar personeli, değerleme uzmanı, kredi derecelendirme ve kurumsal yönetim derecelendirme uzmanı olarak çalışmak isteyenlerin mesleki yeterliliklerini, bilgi ve tecrübelerini …

SPK Neyi denetler?

Finansal istikrar ve ulusal veya uluslararası mevzuatın gereklerinin sağlanması amacıyla diğer finansal düzenleyici ve denetleyici kurumlarla her türlü iş birliğini yapmak ve bilgi alışverişinde bulunmak.

SPK görev ve yetkileri nelerdir?

Sermaye piyasalarının ve kurumlarının işleyiş kurallarını belirlemek, Piyasadan fon kullanan şirketlerin belli kurallara uygun olarak en iyi şekilde yararlanmalarını sağlamak, Sermaye piyasasına yatırım yapan tasarruf sahiplerinin hak ve yararlarını korumak, Piyasaların adil ve etkin çalışmasını sağlamaktır.

SPK sınav ücreti ne kadar?

Ücret Tarifesi

Hizmet Ücret TürüÜcret (TL – KDV Dâhil)
Kâğıt Ortam Sınav Ücreti (Üniversite 3. ve 4. Sınıf Öğrencileri İçin)260
Elektronik Lisanslama Sınavları Modül (Sınav Konusu) Ücreti150
Sınav Sonuç İtiraz Ücreti35
Lisans Yenileme Eğitimi Ücreti650

SPK da çalışanlar ne kadar maaş alıyor?

Sermaye piyasası kurulunda 2022 itibariyle uzman yardımcısı maaşı 10 bin uzman maaşı 12 bin civarı. düz memur maaşı 10 binden düşüktür. Sermaye piyasası kurulunda 2022 itibariyle uzman yardımcısı maaşı 10 bin uzman maaşı 12 bin civarı. düz memur maaşı 10 binden düşüktür.

SPK Düzey 1 hangi dersler var?

SPK Düzey 1 Lisansı dersleri nelerdir? … SPK Düzey 1 Lisans Dersleri:

 1. Dar kapsamlı sermaye piyasası mevzuatı ve meslek kuralları,
 2. Sermaye piyasası araçları 1,
 3. Yatırım kuruluşları,
 4. Takas, saklama ve operasyon işlemleri.

SPK Sınavı yılda kaç kez yapılır?

Kağıt ortamında yapılan sınavlar yılda iki kez gerçekleştirilmektedir. (Genellikle ilk sınav Haziran ayı, ikinci sınav Aralık ayında olmaktadır). Kağıt ortamında yapılan sınav tarihi genellikle sınavdan yaklaşık 2 ay önce SPL tarafından açıklanmaktadır.

SPK 2022 ne zaman?

2022 yılı içerisinde kâğıt ortamda bir adet sınav düzenlenecek olup, sınavımız 2-3 Temmuz 2022 tarihlerinde gerçekleştirilecektir.

SPK düzey 3 dersleri nelerdir?

Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 3 Lisansı Nasıl Alınır?

 1. 1- Geniş kapsamlı sermaye piyasası mevzuatı ve meslek kuralları
 2. 2-Sermaye piyasası araçları 1.
 3. 3-Sermaye piyasası araçları 2.
 4. 4-Yatırım kuruluşları
 5. 5-Finansal piyasalar.
 6. 6-Takas, saklama ve operasyon işlemleri.
 7. 7-Finansal yönetim ve mali analiz.
 8. 8-Ticaret hukuku.

SPK sınavı nerede yapılıyor?

Sermaye Piyasası Lisanslama Sınavları Elektronik Ortamda İstnabul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Samsun, Antalya, Erzurum illerinde yapılmaktadır. Sermaye Piyasası Lisanslama Sınavları Ocak ve Temmuz ayları dışında herzaman yapılmaktadır.

SPK Düzey 2 hangi meslekler?

Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 2 Lisansı

 1. Yatırım Kuruluşları – İç Kontrol Elemanı
 2. Yatırım Kuruluşları – Şube Müdürü
 3. Kolektif Yatırım Kuruluşları – Fon Müdürü
 4. Halka Açık Şirketler – Yatırımcı İlişkileri Bölümü Yöneticisi.

Maybe you are interested in:

akika kurbanı nedir?

Related searches

 1. Spk nedir
 2. spk nedir, ne iş yapar
 3. Spk Açılımı nedir
 4. Spk kime bağlı
 5. Borsada SPK ne demek
 6. SPK
 7. spk başkanı
 8. SPK sertifikası

Leave a Comment