FAQ

Yatsı namazı nasıl kılınır?

Yatsı Namazı Nasıl Kılınır? Yatsı Namazı Kaç Rekat? Farz, Sünnet, Son Sünnet Kılınışı Anlatımı (DETAYLI) … Besmele çekilir: “Bismillahirrahmanirrahim” Fatiha …

Yatsı namazı kaç rekattır ve nasıl kılınır?

Yatsı namazı rekatları; 4 rekat ilk sünnet, 4 rekat farz, 2 rekat son sünnet olmak üzere 10 rekat şeklindedir. Yatsı namazının ardından günün son namazı olan 3 rekat vitir vacip namazı kılınır.

Yatsı namazı nasıl kılınır sırası?

YATSI NAMAZI NASIL KILINIR, KAÇ REKATTIR? Yatsı namazı kılınışı; sırasıyla 4 rekat sünnet, 4 rekat farz ve 2 rekat son sünnet olmak üzere toplam 10 rekat olarak kılınır. Yatsı namazdan sonra 3 rekat da Selati vitir namazı kılınır.

Vitir namazı namazı nasıl kılınır?

Vitir namazı, yatsı namazından sonra kılınan, Hanefîlere göre üç rekâtlı vacip bir namazdır. Vitir namazının her rekâtında Fâtiha ve ardından bir sûre ya da birkaç âyet okunur. İkinci rekâtın sonunda oturularak sadece tahiyyât duası okunur.

Yatsı namazında en son hangisi kılınır?

Öncelikle sünnet kılınır. Daha sonra farz ve son sünnet kılınır. En son olarak vitir vacip namazı kılınmaktadır.

Yatsı namazı nasıl kılınır kolay anlatım?

 1. "Niyet ettim Allah rızası için Yatsı namazının dört rekat farzını kılmaya" diye niyet ederiz.
 2. "Allahu Ekber" diyerek İftitah Tekbiri alır ve namaza başlarız.
 3. Sübhaneke’yi okuruz.
 4. Euzü-besmele çekeriz.
 5. Fatiha Suresini okuruz.
 6. Kur’an’dan bir sure okuruz.
 7. Rüku’ya gideriz.
 8. Secde’ye gideriz. Doğruluruz, tekrar secde’ye gideriz.

Yatsı Namazı ilk ne kılınır?

Yatsı Namazı Sünnetinin 1. Sübhaneke okunur. Euzü Besmele çekilir:"Euzubillahimineşşeytanirracim – Bismillahir rahmanir rahim" Fatiha okunur: Zamm-ı sure (Kuran ı Kerimden en az üç ayet) okunur. "Allah’u Ekber" denir ve Rükü’a eğilinir: "Subhane Rabbiyel Azim" üç kere denir.

1 den sonra yatsı namazı kılınır mı?

Yatsı namazının kılınışı verilen fıkhi hükümlere göre imsak vaktine kadar olan süre olmaktadır. Yatsı namazını kılmak isteyen kişi imsak vaktine kadar bu namazını kılabilmektedir.

Vitir namazı kılmamak günah mı?

Bu Ebu Hanife’den rivayet edilen, vitir namazının sünnet olduğu ile ilgili görüşün manasıdır. Buna binaen Ebu Hanife’ye göre, özürsüz olarak vitir namazının oturarak yahut binek üzerinde edâ edilmesi caiz değildir.

Kunut duası 1 Yeterli mi?

Cevap: Vitir namazı vacip bir namazdır. Vitir namazının üçüncü rekatında okunan kunut dualarını da okumak vaciptir. Unutarak veya yanılarak kunut dualarının herhangi birini okumadığınız taktirde sehiv secdesi yapmanız gerekmektedir.

Kunut duasını bilmeyen ne okumalı?

Bu duaları bilmeyen kimse ezberlemeye gayret eder; ancak ezberleyinceye kadar “Rabbenâ âtinâ” duasını okur veya üç defa “Allahümmeğfir lî” demekle yetinir.

Yatsı namazı şart mı?

yatsı-namazı-şart-mı

Namaz kılmak İslam dininin beş şartından bir tanesidir. Müslümanlara sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı olmak üzere beş vakit namaz farz kılınmıştır.

Yatsı namazı kılarken hangi sureler okunur?

 1. Yatsı namazında ilk olarak subhaneke okunarak başlanır.
 2. Ardından Elham yani Fatiha Suresi okunur.
 3. Devamında ise zammı surelerden bir tanesi okunur.
 4. Secdede ise Tahiyyat, Allahümme Salli ve Barik, Rabbenalar okunur.
 5. Zammı surelerden bilinen tüm sureler okunarak yatsı namazı kılınabilir.

Yatsı namazı sadece farz ve vitir kılınır mi?

Yatsı namazının sadece farzını kılıp, ardından direk olarak vitr namazını kılmanın bir sakıncası var mı? Değerli kardeşimiz, Bu şekilde kılmak caizdir. Bununla beraber mazeret olmadan namazların sünnetlerini terketmek mekruhtur.

Peygamber Efendimiz vitir namazını nasıl kılardı?

Peygamber (s.a.s.), “Vitir namazını yatsı namazı ile tan yerinin ağarması arasında kılın” buyurmuştur. Uyanabilecek olan kimsenin vitir namazını gecenin sonunda, yani imsak vaktinden bir müddet önce kılması daha faziletlidir (Müslim, Salâtü’l-müsafirîn 162; Tirmizî, Salât, 222).

Vitir kazaya bırakılır mı?

Vacip Namazlara Kaza Etmek Gerekir mi? Vacip namazlar için kaza edilmesi gerekmektedir. Özellikle vitr namazı kazaya bırakıldığında kaza edilmesi gereken bir vacip namazdır. Vitir namazının kaza edilmesi de farz namazların kazaya bırakılan kısımları gibi hesaplanması gereken bir durumdur.

Maybe you are interested in:

akşam namazı kaç rekat?

Related searches

 1. namaz nasıl kılınır
 2. vitir namazı
 3. akşam namazı nasıl kılınır
 4. yatsı namazı ne zamana kadar kılınır
 5. i̇kindi namazı nasıl kılınır
 6. sabah namazı nasıl kılınır
 7. vitir namazı kaç rekat
 8. yatsı namazı tesbihatı

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also
Close
Back to top button