FAQ

Yatsı namazı nasıl kilinir?

Yatsı Namazı Nasıl Kılınır? Yatsı Namazı Kaç Rekat? Farz, Sünnet, Son Sünnet Kılınışı Anlatımı (DETAYLI) … Besmele çekilir: “Bismillahirrahmanirrahim” Fatiha …

Yatsı namazı sırasıyla nasıl kılınır?

Yatsı namazı kılınışı; sırasıyla 4 rekat sünnet, 4 rekat farz ve 2 rekat son sünnet olmak üzere toplam 10 rekat olarak kılınır. Yatsı namazdan sonra 3 rekat da Selati vitir namazı kılınır.

Yatsı namazı nasıl kılınır ne okunur?

yatsı-namazı-nasıl-kılınır-ne-okunur
 1. Yatsı namazında ilk olarak subhaneke okunarak başlanır.
 2. Ardından Elham yani Fatiha Suresi okunur.
 3. Devamında ise zammı surelerden bir tanesi okunur.
 4. Secdede ise Tahiyyat, Allahümme Salli ve Barik, Rabbenalar okunur.
 5. Zammı surelerden bilinen tüm sureler okunarak yatsı namazı kılınabilir.

Vitir namazı ne zaman kılınır?

Vacib olan bu namaz yatsı namazı kılındıktan sonra sabah namazının vakti girinceye kadar herhangi bir zamanda kılınabilir. Zira Hz. Peygamber (s.a.s.), “Vitir namazını yatsı namazı ile tan yerinin ağarması arasında kılın” buyurmuştur.

Vitir namazı hangi dualar okunur?

Hanefîlere göre, vitir namazının üçüncü rekâtında kunût yapmak vaciptir. Kunûtta tekbir alınır ve kunut duaları olarak bilinen "Allahümme innâ neste’înuke" ve "Allahümme iyyâke na’büdü" duaları okunur (İbn Ebî Şeybe, el-Musannef, III, 245; Tahâvî, Şerhu me’âni’l-âsâr, I, 249; İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, II, 442).

Saat 1 de yatsı namazı kılınır mı?

Yatsı namazının vaktin girdiği ilk zamanlarda kılınmasının faziletli olduğunu gören alimler gibi gecenin ilerleyen saatlerinde de kılınmasının faziletli olduğunu belirten rivayetler bulunmaktadır. Bu kapsamda yatsı namazının kılınması için imsak vaktine kadar zaman verilmiştir.

Vitir namazı kaç rekattır ve nasıl kılınır?

Vitir namazı, yatsı namazından sonra kılınan, Hanefîlere göre üç rekâtlı vacip bir namazdır. Vitir namazının her rekâtında Fâtiha ve ardından bir sûre ya da birkaç âyet okunur. İkinci rekâtın sonunda oturularak sadece tahiyyât duası okunur.

Yatsı namazı 2 rekatta ne okunur?

Yatsı Namazının Son 2 Rekat Sünnetinin Kılınışı Sübhaneke okunur. Euzü Besmele çekilir: "Euzubillahimineşşeytanirracim – Bismillahir rahmanir rahim" Fatiha okunur: Zamm-ı sure (Kuran ı Kerimden en az üç ayet) okunur. "Allah’u Ekber" denir ve Rükü’a eğilinir: "Subhane Rabbiyel Azim" üç kere denir.

Yatsı namazında nasıl dua edilir?

Elhamdulillah -33 kere okunur. Allahu Ekber- 33 kere okunur. Dua sonunda ‘ La ilahe illallahu vallah-u ekber, vela havle velakuvvete illa billahüvel aliyyül azim’ denir ve dua edilir. Peygamberimiz aleyhisselam Yatsı Namazı sonrasında ‘Amenerrasulü’ ayetlerini okurdu.

Yatsı namazı sadece farz ve vitir kılınır mı?

Yatsı namazının sadece farzını kılıp, ardından direk olarak vitr namazını kılmanın bir sakıncası var mı? Değerli kardeşimiz, Bu şekilde kılmak caizdir. Bununla beraber mazeret olmadan namazların sünnetlerini terketmek mekruhtur.

Vitir kılmamak günah mı?

Ali’nin de şöyle dediği rivayet edilmiştir: "Farz namazlarda olduğu gibi, vitir vacip değildir. Fakat o, Hz. Peygamber (asm)’in sünnet kıldığı bir ibadettir." (Bu hadisi Ahmed ile Tirmizî rivayet etmişlerdir.) Vitir namazının hayvan üzerinde zaruretsiz olarak eda edilmesi de caizdir.

Namazı geç kılmak günah mı?

– Ezan okunduğunda hemen namaz kılınabilir mi? Buna göre Hanefiler, yatsı namazını gecenin ilk üçte birine kadar geciktirmeyi müstehap, yarısına kadar geciktirmeyi mubah, gecenin yarısından sonra kılınacak yatsı namazı için ise, mekruh demişlerdir.

Vitir namazı kılmak sünnet midir?

Vitr namazı ya da diğer bir telaffuzu ile vitir, Yatsı namazının ardından kılınan ve Hz. Peygamber tarafından hayırlı olduğu müjdelenen namazdır. Hanefilere göre 3 rekat olarak kılınan vitr namazı, vacip olarak kabul edilirken, diğer mezheplerde sünnet olarak kabul edilir.

Vitir namazı neden tekbir alınır?

Vitir namazının üçüncü rekatında, kıyamda iken tekbir alınması zammı sure ile Kunut dualarının arasını ayırmak içindir. Hanefî mezhebine göre, vitir namazının üçüncü rekâtında Fatiha ve zamm-ı sûre okunduktan sonra "Allahü ekber" diyerek eller kaldırılır ve Kunut duaları okunur, sonradan rükûa varılır.

Vitir namazında 3 rekatta Sübhaneke okunur mu?

Niyet ettim Allah rızası için bugünkü üç rekatlık vitir namazı kılmaya denilerek namaza başlanır. Allahu Ekber denilip sübhaneke okunur. Ardından besmele çekilerek fatiha suresi okunur. Ardından zammı sure yani kurandan en az 3 ayet okunur.

Kunut yapmak ne demek?

Kunut; kelime olarak itaat, huşu, dua ve kıyam manalarına gelmektedir. İslam fıkhında kunut; namazın son rekâtında kıyamda iken dua etmektir. Kunut yapmak Peygamberimizin sünnetlerindendir.

Maybe you are interested in:

küçük ünlü uyumu nedir?

Related searches

 1. vitir namazı nasıl kılınır
 2. yatsı namazı tesbihatı
 3. yatsı namazı
 4. yatsı namazı ne zamana kadar kılınır
 5. namaz nasıl kılınır
 6. öğle namazı nasıl kılınır
 7. i̇kindi namazı nasıl kılınır
 8. sabah namazı nasıl kılınır

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu